Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Görevli 2 Bin Personel Kamudan İhraç Edildi

2 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu kurum ve kuruluşlarında görevden ihraçlar başladı.

Sağlık Personeli 02.09.2016, 10:58 31.01.2019, 17:32
Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Görevli 2 Bin Personel Kamudan İhraç Edildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkede OHAL ilan edilmesiyle beraber, soruşturmalar yapılmaya başlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında derinlemesine bir temizlik başladı. Emniyet, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve diğer kurumlarda FETÖ temizliği yapılmaya başlandı. FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilen personeller açığa alındı ve soruşturmaları devam etti. Soruşturmalar neticesinde FETÖ bağlantısı kesinleşen personeller içinse görevden ihraç kararı verildi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler, 2 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.KHK'lar neticesinde kamuda çok fazla personel görevden ihraç edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan KHK'larda görevden ihraç edilen personel sayısı kurum kurum verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok sayıda öğretmen görevden ihraç edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 7 bin 669 personel ihraç edildi. 

FETÖ soruşturmaları kapsamında görevden ihraç edilen memurların eşlerinin ise pasaportları iptal edildi. 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmaları sonrasında yapılan araştırmalarda, FETÖ üyelerinin ByLock uygulaması üzerinden iletişim kurduğu tespit edildi. Bunun üzerine FETÖ üyeleri, uygulamayı telefonlarından ve tabletlerinden sildiler. Fakat soruşturmalar kapsamında ByLock kullanan, FETÖ üyeleri tek tek tespit edildi. 

FETÖ ile bağlantısı olduğu düşünülen öğrencilerin ilişikleri kesildi, çok sayıda öğretmenin de lisansı iptal edildi.

672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname neticesinde, diğer kamu kuruluşlarında olduğu gibi, Sağlık Bakanlığı'nda da çok sayıda personel görevden ihraç edildi.
 

Yorumlar (0)