02 Mart 2018 Cuma 16:35
Sağlık Bakanlığı'ndan KPSS 2017/3 ve KPSS 2017/5 Göreve Başlama İşlemleri Hakkında Duyuru

Sağlık Bakanlığı web sayfası aracılığıyla ilgili KPSS yerleştirmeleri ile ataması yapılan adayların bundan sonraki süreçlerde yapmaları gereken işlemlere ilişkin bir duyuru yayımladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KPSS 2017/3 VE KPSS 2017/5 DUYURUSU

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metninde, KPSS-2017/3 ve KPSS-2017/5 sonuçlarına göre istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeline ilişkin atama işlemlerinin, güvenlik soruşturması/arşiv araştırması işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacağının duyurulduğu hatırlatıldı. 

Bu yerleştirmeler kapsamında güvenlik soruşturması/arşiv araştırması işlemleri tamamlananların listesi il sağlık müdürlüklerimize gönderilmiş olup sözleşmeli sağlık personeli adaylarının göreve başlama taleplerini içeren başvurularının ilgili birimler tarafından alınacağı açıklandı. 

Sağlık Bakanlığı'nın internet sayfası üzerinden yayımlanan duyuruda, adayların yapmaları gereken işlemlere ilişkin şu açıklamalar yapıldı. 

BAŞVURULAR 7-19 MART TARİHLERİ ARASINDA

Sağlık bakanlığı göreve başlama başvurularının 7-19 Mart tarihleri arasında alınacağı bildirildi. Bu kapsamda halen çalışmakta olan varsa göreve başlamadan önce eski görevlerinden ayrılmaları gerektiği vurgulandı. Adayların başvurularına ilişkin bakanlık tarafından yapılan uyarıda 19 Mart tarihinin son gün olduğu açıklandı ve başvuruların şahsen yapılacağı belirtildi. 

Hastalık veya doğumla ilgili mazereti sebebiyle başvuru evrakını şahsen teslim edemeyecek durumda olanların başvurularının bu durumlarını tabip raporuyla belgelendirmeleri halinde birinci derece yakınları aracılığı ile yapabilecekleri aktarıldı. Ayrıca yayımlanan duyuruda askerlik, doğum gibi durumlarda dolayı yapılacak işlemlere de paylaşıldı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metni;

Göreve başlama işlemlerine ilişkin başvurular07.03.2018 – 19.03.2018 tarihleri arasında alınacaktır. Adayların bu süre içinde, istenen belgelerle birlikte Ek-3’de belirtilen birimlerimizde kurulan komisyonlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Atama şartlarını taşıyan adaylardan, halen 657 sayılı Kanun, 4924 sayılı Kanun, 4857 sayılı Kanun veya diğer mevzuata tabi olarak çalışanların, göreve başlamadan önce eski görevleriyle ilişiklerinin sona ermiş olması gerekmektedir.

Adayların, (Ek-1)’de belirtilen belgeleri hazırlayarak en geç 19.03.2018 tarihi mesai bitimine kadar ilgili komisyonlara teslim etmeleri gerekmektedir. 4 üncü ve 5 inci maddede belirtilen durumlar hariç, başvurular şahsen yapılacak olupposta, kargo veya kurye ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Hastalık veya doğumla ilgili mazereti sebebiyle başvuru evrakını şahsen teslim edemeyecek durumda olanların, bu durumlarını tabip raporuyla belgelendirmeleri halinde birinci derece yakınları aracılığı ile yapacakları başvuruları kabul edilecektir.

Halen askerde olmaları sebebiyle göreve başlatılamayacak durumda olanlar, başvuru evrakını birinci derece yakınları aracılığı ile ilgili komisyonlara teslim edebilecektir. Bu durumdaki adaylar, terhis tarihinden itibaren otuz gün içerisinde dilekçe ve terhis belgesiyle birlikte Bakanlığımıza başvurmaları, aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve diğer atama şartlarını taşımaları kaydıyla; yerleştirildikleri hizmet biriminde, bu birimlerin kapatılmış veya başka bir birimle birleştirilmiş olması halinde yerleştirildikleri pozisyonun il veya ilçede bulunması hali öncelikle dikkate alınarak ihtiyaç bulunan bir birimde göreve başlatılacaktır.

Adayların atanma şartlarını taşıyıp taşımadıkları ilgili komisyonlar tarafından,  www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanan ilgili KPSS tercih kılavuzundaki nitelik ile şartlar, adaylardan istenen belgeler ve (Ek–1)’ de yer alan “Açıklama ve Uyarılar” dikkate alınarak tespit edilecektir.

Atanma şartlarını haiz olduğu tespit edilenler, 5510 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli bildirimler yapılarak göreve başlatılacak, atanma şartlarını haiz olmayan adaylara gerekçeleri açıkça belirtilmek suretiyle yazılı bilgi verilecektir.

Atanma şartlarını taşıyanlar için,  son göreve başlama tarihi 20.03.2018 günüdür. Göreve başlama işlemleri bu tarihten önce tamamlananlar, talep etmeleri halinde hizmet sözleşmesi imzalayarak göreve başlatılacaktır.

Hastalığı nedeniyle göreve başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını 19.03.2018 tarihi mesai bitimine kadar tabip raporuyla belgelendirmeleri ve 20.05.2018 tarihi aşılmamak kaydıyla, raporda belirtilen istirahat süresinin bitimini müteakip iki işgünü içerisinde göreve başlatılabilecektir.

Doğumla ilgili mazereti nedeniyle göreve başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını 19.03.2018 tarihi mesai bitimine kadar tabip raporuyla belgelendirmeleri kaydıyla, doğumla ilgili mazeretlerinin sona erdiği tarihten itibaren beş iş günü içerisinde göreve başlatılabilecektir.

Adaylardan, halen kamu görevlisi olarak çalışan ve istifa/sözleşme fesih talebini kurumuna iletmiş olmakla birlikte, bu işlemlerin devam etmesi nedeniyle 8 inci maddede belirtilen sürede görevine başlayamayacak durumda olanlar, bu durumlarını belgelendirmeleri ve birinci maddede belirtilen süre içinde başvurularını yapmış olmaları kaydıyla, istifa/sözleşme fesih işlemlerinin tamamlandığı tarihi takip eden beş iş günü içerisinde göreve başlatılabilecektir. 

Güvenlik soruşturması/arşiv araştırması işlemleri henüz tamamlanmayan adayların başvuru ve göreve başlama tarihleri, söz konusu işlemler tamamlandığında http://www.yhgm.saglik.gov.tr/ internet adresinde ilan edilecektir.

Son Güncelleme: 11.02.2019 06:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.