10 Ağustos 2018 Cuma 23:15
Sağlık Bakanlığı'ndan Sağlık Uzmanlığı Yeterlilik Sınavı Duyurusu
Kamu Personeli

Sağlık Bakanlığı'nın web sayfası üzerinden yayımlanan bir duyuru ile Sağlık Uzmanlığı Yeterlilik Sınavına ilişkin bazı açıklamalarda bulunuldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metninde ilgili sınava ilişkin yönetmelik kararları hatırlatıldı.

Bu kapsamda sınav kimlerin girebileceğine ilişkin detayların yer aldığı duyuruda ayrıca söz konusu sınava ve sınav sonuçlarına dair de bilgiler verildi. Sağlık Uzmanlığı Yeterlilik Sıavına ilişkin yayımlanan duyurusda ayrıca sınav konularına dair ek bilgiler verildi. Kamupersoneli.net olarak sizlere Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metninin detaylarını paylaşıyoruz.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden Sağlık Uzmanlığı Yeterlilik Sınavına dair yayımlanan duyuru metni;

SAĞLIK UZMANLIĞI YETERLİK SINAVINA İLİŞKİN DUYURU

13.06.2012 tarihli ve 28322 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uzmanlığı Yönetmeliği hükümleri gereğince Bakanlığımızca açılan sınavda başarılı olan, mesleki eğitimlerini tamamlayan ve ilgili Yönetmelik hükümleri gereği yeterlik sınavına girmeye hak kazanan sağlık uzman yardımcılarının yeterlik sınavının yapılması gerekmektedir. Yönetmeliğin aşağıda yer alan 25’nci maddesi yeterlik sınavının yapılmasına ilişkin işlemleri düzenlemektedir.

MADDE 25 – (1) Uzmanlık tezi kabul edilen uzman yardımcısı, aylıksız izin ile toplamı üç ayı aşan hastalık ve refakat izinleri hariç en az üç yıl fiilen çalışması kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanır.

(2) Yeterlik sınavı, tezin kabulünden itibaren en geç altı ay içerisinde yapılır.

(3) Yeterlik sınavı, Bakanlık tarafından yapılabileceği gibi, ÖSYM’ye, TODAİE’ye veya Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne veya üniversitelere yaptırılabilir. Sınavın Bakanlık tarafından yapılması halinde sınav soruları Yeterlik Sınavı Komisyonunca hazırlanır. Sınav sorularının hazırlanmasında gizliliğe riayet edilir.

(4) Yeterlik sınavı, Bakanlığın görev alanına giren ve sınavdan iki ay önce ilan edilen konularda yazılı ve sözlü yapılır. Yazılı sınav çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınarak 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılır.

(5) Yeterlik sınavında başarılı olamayanlar veya sınava girmeye hak kazandığı halde geçerli mazereti nedeniyle sınav hakkını kullanmayanlara, bir yıl içinde ikinci kez sınav hakkı verilir.

(6) İkinci sınavda da başarı gösteremeyen veya sınav hakkını kullanmayanlar hakkında 27 nci madde hükümleri uygulanır.

Yönetmeliğin yukarıda yer alan 25’nci maddesi beşinci fıkrası hükümleri doğrultusunda ve sağlık uzman yardımcılarının Yeterlik Sınavı Komisyonu kararı gereği “ikinci kez sınav hakkı doğanlar için” 10 Ekim 2018 tarihinde yazılı sınav gerçekleştirilecektir. Sınav saati ve yeri tekrar ilan edilecektir.

Söz konusu sınav ekte belirtilen ve daha önce Bakanlığımız internet sitesinde ilan edilen 46 konu başlığından oluşturulacaktır.

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 30.01.2019 23:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.