Sağlık Çalışanlarına Müjde! Erken Emekliliğin Önü Açılacak

Milyonlarca sağlık çalışanını yakından ilgilendiren müjdeli haber geldi. Bakanlar Kuruluna sunulan tasarı içerisinde; ek ödemelerin emekliliğin yolunu açması ve yıpranma payı olarak yansıyacak katkıların sağlık çalışanları açısından olumlu olacağı belirtildi. Konuyla alakalı olarak tüm detaylar sitemizde.

Sağlık Çalışanlarına Müjde! Erken Emekliliğin Önü Açılacak

Sabah Gazetesinin haberine göre; Sağlık Bakanlığı tarafından milyonlarca sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren müjdeli haber geldi. Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe komisyonunda görüşülmesi beklenen tasarı sağlık çalışanlarının yıllardır beklediği 5 müjdeyi beraberinde getirecek. Sağlık Bakanlığının tasarıyı incelemesi ve Bakanlar Kurulu onayına sunması sağlık çalışanlarını olumlu derecede etkileyecek. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI 

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak; her 5 yılda 1 yıllık yıpranma payı devreye sokulacak. Bununla beraber çalışanların mesleklerine göre yılda 90 güne kadar fazla prim kazanacak. Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı sağlık personeli 25 yıl çalışmış gibi görünecek ve emekliliği için hesaplanan bütçe bu yönde etki edecek. Fiili hizmet zammı süresi dahilince alışanların işe giriş tarihi geri çekilecek ve bu hem pirim ödemelerine ve hemde yaş için büyük avantaj sağlayacak.

DÖNER SERMAYE VERİLECEK

2018 yılı içerisinde net maaşların artışının yanı sıra emeklilik maaşlarıyla alakalı ek düzenlemeler gelecek. Çok sayıda sağlık çalışanının hak kazanmasına rağmen emekli olamadığı görülürken yeni düzenleme sayesinde ek gelirlerin emeklilik maaşına yansıma göstereceği açıklandı. En düşük ücretle emekli olan doktorların maaşlarında ise yeni bir iyileştirme yapılacak. Döner sermaya paylarında yapılacak olan düzenleme sayesinde nitelikli cerrahi operasyonlarda döner sermaya geliri ve doktor katkı payı arttırılacak. Bununla beraber sağlık çalışanlarının daha yüksek döner sermayeden yararlanabileceği belirtiliyor.

DOKTORLARA SİGORTA YAPILACAK

Doktorlara yönelik olan tıbbı işlemlerden dolayı sigorta eklenecek. Hastanelerde, doktorların tıbbi işlemlerde olumsuz sonuçlar alması astalar tarafından açılan tazminatlarla alakalı olarak devlet tarafından sigortalanacak. Sigorta ile normal doğumlarda ortaya çıkan tıbbi komplikasyonlardan dolayı açılan tazminat davalarının doktorları sezeryana yönlendirmesine engel olunacak.

ZORUNLU KREŞ UYGULAMASI

Sağlık çalışanlarının en çok merak ettiği uygulamalardan olan kreş uygulamasıda yürürlüğe girecek. Bununla beraber tüm personelin ihtiyacı giderilecek ve kreş açılması zorunlu hale getirilecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 08:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Eroğlu
Kenan Eroğlu - 1 yıl Önce

Ne zaman geliyor yipranmy payı.

Kenan Eroğlu
Kenan Eroğlu - 1 yıl Önce

Ne zaman geliyor yipranmy payı.