Sağlık Sen Başkanı Memiş'ten 3600 Ek Gösterge ve Yıpranma Payı Açıklaması

Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve 3600 ek gösterge konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu konularda yaşanan son dakika gelişmelerine dair bilgileri paylaşan Metin Memiş açıklamalarında ayrıca Sağlık Sen tarafından atılan adımları kamuoyuna aktardı.

Sağlık Personeli 24.09.2018, 22:11
Sağlık Sen Başkanı Memiş'ten 3600 Ek Gösterge ve Yıpranma Payı Açıklaması

Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Sen Sendikasının Malatya Şubesi 5'inci Olağan Genel Kuruluna katılmak için şehre gitti. Burada basın mensupları ile bir araya gelen Metin Memiş gündeme dair önemli konular hakkında açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Sen Başkanı Memiş söz konusu sohbet toplantısı kapsamında ayrıca kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. 

EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş yapmış olduğu konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçimlerden önce açıklanan 3600 ek gösterge konusuna değindi. Bu konuda Sağlık Bakanı Fahretti Koca ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Metin Memiş, temennilerinin kimseyi mağdur etmeden herkese hakkettiği oranında ek gösterge oranında artırım yapılması gerektiğini aktardı. 

''Birde 3600 ek gösterge konusu var. Biliyorsunuz, bu konuda seçim öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız öğretmenlere imamlara, din görevlilerine, polislere ve sağlık çalışanlarına 3 bin 600 ek gösterge demişti. Geçtiğimiz haftalarda, geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı yardımcımız Fatih Oktay Bey'i ziyaret ettik. Bu kapsamın genişletilmesi gerektiğini tüm çalışanların memuru ile hizmetlisi ile tüm çalışanlara ek gösterge oranlarında artırımı yapılarak adalet sağlanması gerektiğini ifade ettik. İnşallah bu süreci de değerlendirmek kaydıyla kimseyi mağdur etmeden herkese hakkettiği oranında ek gösterge oranında artırım yapılmasını talep edeceğiz''

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI

Malatya'da katıldığı etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında ayrıca sağlık çalışanlarına yıpranma payı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş bu konuda kanun teklifi verilerek ilk adımın atıldığını hatırlattı. 

Kanun teklifinin meclise gelmesiyle kabul edildiğine işaret eden Metin Memiş açıklamalarında ayrıca söz konusu kanun teklifinde bazı eksiklikler olduğunu vurguladı. Bu kapsamda geriye dönük ödeme yapılması konusuna değinen Metin Memiş'in açıklamaları şu yönde.

"Bununla beraber de aynı şekilde sağlık çalışanlarımızın sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarının araması noktasında ortaya koyduğumuz sendikal anlayışımızla da birçok sorunun çözümüne vesile olduk. Bu vesileyle ben özellikle sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi konusunda yeni Türkiye'nin yeni döneminde ilk kanun teklifi olarak bu konunun meclise gelmiş olmasını çok önemsiyorum ve bu konu biliyorsunuz kabul edildi. Eksikleriyle de olsa çıktı bu önemli bir adım. Ama geçtiğimiz haftalarda yıpranma payı ile alakalı geçmişe dönük verilmesi ile alakalı bir dava süreci başlattık. Bunun da yanında görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Yıpranmanın hem geçmişe dönük verilmesi, hem tüm çalışanları kapsaması, hem de Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu şekilde 5 yıla bir verilmesi noktasında bu mücadeleyi sürdürerek çalışanlarımızın hak ettiği yıpranmanın istediğimiz şekilde verilmesi ile alakalı mücadelemizi sürdüreceğiz.''

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (3)
SDFG 1 yıl önce
yorum yapardim ama öğretmenim annem babam biz seni böyle mi yetiştirdik derler.
fulya 1 yıl önce
tüm çalışanlar derken masa başı memur nekadar riskte
Sağlık çalışanı 1 yıl önce
3600 ek gösterge en kısa sürede bekliyoruz inşAllah