Sağlıkçıların Nöbet ve İzinlerinde Düzenleme Yapılması Kararı Alındı

Bir günde 3 genç doktorun intihar etmesi ve bu sağlıkçıların ağır çalışma koşullarından dolayı intihar ettikleri bıraktıkları notlardan belli olması üzerine Sağlık Sen ve 2 Bakanlık bir araya geldi. Bu kapsamda sağlıkçıların çalışma hayatını yeniden düzenlemeye yönelik karar alındı.

Sağlıkçıların Nöbet ve İzinlerinde Düzenleme Yapılması Kararı Alındı

Adana'da Dr. Ece Ceyda Güdemek, Batman'da Cerrah Dr. Engin Karakuş, İstanbul'da tıp öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu, aynı gün yaşamına son verdi. 2 hekim de intihar notlarında ağır çalışma koşullarını dile getirmişlerdi. Yaşanan bu intiharların ardından Habertürk Gazetesi sağlık çalışanlarının 36 saati bulan nöbetlerini ve ağır çalışma koşullarını gündeme getirmişti ve büyük yankı uyandırmıştı.

TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konu ile ilgili olarak Habetürk'ten Fatmanur Boylu'nun aktardıklarına göre Sağlık- Sen, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda sağlık çalışanlarının şikayet ve talepleri değerlendirildi. Söz konusu toplantıda öğrenimine devam eden sağlık çalışanlarına kolaylık sağlanması kararı alındı ve toplantıdan çıkan, ağır çalışma koşullarını düzenleyecek kararlar da alındı. Bu kararlardan bazılarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

ALINAN KARARLAR

# Mazeret izinlerini senelik izinlerinden bağımsız kullanabilecekler.

# Sağlık Bakanlığı'nda çalışan eşlerin nöbet düzenlemesinde kolaylık sağlanacak.

# Muayene önceliği verilecek.

# Eğitim mazeretine bağlı tayin olanların derslerine devam edebilmeleri için kolaylık sağlanacak.

# 2018'in ilk yarısında görevde yükselme sınavının duyurusu yapılacak.

# Türk Silahlı Kuvvetleri'nden devrolan hastanelerde çalışan personelin yıllık izinlerindeki hak kayıpları giderilecek.

# Hac organizasyonunda tüm sağlık çalışanlarının görevlendirilebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'yla görüşme gerçekleştirilecek

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
asbest
asbest - 2 yıl Önce

ne maaş ne ek ödemeler ne şiddet hiçbirşey yok. muayene önceliği vardı zaten siz kaldırdınız gerisini saymaya gerek duymuyorum.