Alexa
13 Ağustos 2017 Pazar 15:19
Sağlıkta 17 Bin Taşeron Personel KPSS’ye Göre Alınmalıdır

Sağlık Bakanlığı’nda birtakım yapısal dönüşümler gerçekleştireceği ifade edilmektedir. Taşeron personellerin kadro durumu ve işe alım yöntemiyle de bir değişiklik beklentisi hakim.

Taşeron Alımını En Çok Tıbbi Sekreterler Takip Ediyor

Sağlık Bakanlığınca yayımlanan 14.04.2017 tarihli ve E.99-617 sayılı, 2017/ 06 sıra nolu "Tıbbi Sekreter İstihdamı" konulu Genelge'ye göre Hizmet alımı ihalelerinde, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nin 160 ncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere Tıbbi sekreterlerin istihdamında, ''öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır'' hükmü yer almaktadır. İş bekleyen mezunlar çeşitli yollarla baskı yaparak 2017 yılında hizmet alımı yoluyla ne kadar tıbbi sekreter alınacağını merak etmektedir. Genelgeye göre hareket edilmesini bekleyen adaylar söz konusu alımlarda KPSS puanlarının kullanılmasını istemektedirler.

Taşeron Personel Alımına Verilen Resmi Cevaplar

Devam Ediyor

Devamı

1- Sağlık Bakanlığı hizmet alımları ile ilgili 2017 yılı personel planlaması yapılmış olup, alımlar yapılmamıştır. Ancak Kurumumuza bağlı Genel Sekreterliklerin ihtiyaçları doğrultusunda gönderilen talepler değerlendirilerek daha önceden Maliye Bakanlığı tarafından verilen işçi sayısı kapsamındaizin verilmektedir. Personel alımları ise Genel Sekreterlikler tarafından yapıldığı için takipleri de oradan yapabilirsiniz. Bilgilerinize sunulur.

2- Bakanlığımız ve bağlı sağlık tesislerinde hizmet alımları kapsamında çalıştırılan personellerin işe alımları 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre ihaleler yoluyla yapılmakta olup, her yıl ihaleleri biten sağlık tesislerinin, ihaleleri yenilenerek devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı hizmet alımları ile ilgili 2017 yılı personel planlaması yapılmış olup, alımlar yapılmamıştır. Ancak Kurumumuza bağlı Genel Sekreterliklerin ihtiyaçları doğrultusunda gönderilen talepler Kurumumuzda " Hizmet Alımı İhaleleri İşçi Sayısı Talep Değerlendirme Komisyonu" tarafından değerlendirilerek daha önceden Maliye Bakanlığı tarafından verilen işçi sayısı kapsamında izin verilmektedir. Kurumumuza bağlı sağlık tesisleri mal ve hizmet alımları ile yapım işlerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve bu kanuna istinaden yayımlanan ikincil mevzuat hükümleri doğrultusunda yapmaktadırlar. Yapılacak işin ve çalıştırılacak personelin niteliği kurumların ihtiyacına göre idarelerin hazırladığı ihale dokümanlarında belirtilmektedir. Yani Kurumlarımız yukarıda belirtildiği üzere hizmet satın alması yapılabilmektedir. Yapılacak işin ve çalıştırılacak personelin niteliği kurumların ihtiyacına göre hastane idarelerince belirlenmektedir.

Kamupersoneli.net Değerlendirmesi: Hizmet alımı yoluyla personel alımları Genel Sekreterlikler tarafından yapılmaktadır. Söz konusu 17 bin taşeron personel alımının resmi bir duyuruyla, unvan bazında dağılımlar da açıklanarak KPSS’ye bağlı olarak yapılması faydalı olacaktır. Herhangi bir ilan verilmediği zaman hangi genel sekreterliğin ne kadar personel alımı yaptığı, hangi mezunlardan aldığı ve işe alım kriterleri belli olmamaktadır. Taşerona kadro verilmesi durumunun da göz önüne alınarak işe alımların şeffaf bir şekilde yapılması gereklidir. 

Zeki KARA (zekikara@kamupersoneli.net) | Kamupersoneli.net - ÖZEL HABERYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sağlık hiz 1 ay önce

Bunu artık hayata geçirseler iyi olur yüksek okulu mezunu okadar tıbbi sekreter var ki boşta atamaların hemen yapılmasını dileğiyle

Avatar
Leyla Akdemir 1 ay önce

evvet torpile değil hakimzila ise alınmak görmek istiyoruz elimizde diplomalarımız vitrin ici bekliyor ilk yardim bilgi sayar tibi sekreterlik hasta kabul ama ise yarmiyor nereye gitsem torpil diyolar yeter yaa torpile değil hakimla diplomalarimla verdiğim emekle girmek istiyorum yetkililere duyurulur

Avatar
İsmail 1 ay önce

Sayın yetkililer tıbbi sekreterlerle ve tıbbi sekreter genelgesiyle ilgili haber yapmanızı istiyoruz

Avatar
Ali 1 ay önce

Tıbbi sekreterler torpilden bıktı

Avatar
İsmail Furkan 1 ay önce

Sayın yetkililer sizden tıbbi sekreterler genelgesi için haber yapmanızı istiyoruz.

Avatar
Furkan 1 ay önce

Sayın yetkililer sağlık personelleriyle ilgili ve tıbbi sekreterlerle ilgili daha çok haber yapmanızı istiyoruz.Tıbbi sekreterler genelgesi içinde özel bir haber yapmanızı istiyoruz.Genelgeye uyulsun.Öncelik önlisans mezunlarına verilsin.

Avatar
muhammet 1 ay önce

bencede en iyisi böyle olur imza kampanyası bunun için faydalı olabilir

Avatar
Mehmet Zehiroviç 1 ay önce

Almazlar takmazlar umursamazlar

banner441