04 Ocak 2017 Çarşamba 11:37
Tıbbi Sekreterlerin İstihdam Edilmesi İçin Soru Önergesi Verildi

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka tarafından Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a bir soru önergesi verildi. Soru önergesinde Tıbbi Sekreterlerin istihdamına ilişkin soruların yanıtlanması istendi. 

Soru Önergesinin Detayları İse Şöyle;

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. 


Ülkemizde uzun yıllardır insan gücü planlaması konusunda sürdürülebilir ve etkin stratejiler geliştirilememiştir. Gerekli altyapı oluşturulmadan çok sayıda üniversite açılmıştır. Bu plansızlık " genç, eğitimli ve işsiz " bir kitle yaratmıştır. Bu da üniversite mezunu birçok gencimizin geleceğe kaygıyla baktığı, asgari ücretle, kalifiye olmayan işlerde istihdam edildiğinde sevinecek duruma geldiği bir tablo yaratmıştır. 

Kamu hizmetlerinin taşeron şirketler eliyle görülmesi bu tabloyu daha da vahim boyutlara taşımaktadır. Bir tarafta işsizlik diğer tarafta ise geçer ücret halini alan asgari ücret ve toplumun büyük bir kesimi içine alan yoksulluk çemberi bulunmaktadır. 

İstihdam ve ücret politikaları nedeniyle sorun yaşayan mesleklerden biri de Tıbbi Sekreterler ve Tıbbi Dokümantasyonlar bölümü mezunlarıdır. Bilindiği üzere 4 yıllık sağlık meslek liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümü veya www.kamupersoneli.net sağlık meslek yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programını bitiren Tıbbi Sekreterlerin kamuya atamaları sınırlı sayıda yapılmakta ve bu mezunlara her yıl yenileri eklenmektedir. 

Kamu ve özel hastanelerde Tıbbi Sekreterlerin yapması gereken iş olanakları bu konuda yeterli eğitim almamış taşeron firma elemanlarına verilmektedir. Bu durum hastalara verilen hizmetin kalitesini düşürmekte, beraberinde pek çok sorunu da gündeme getirmektedir. 

Tıbbi Sekreterlerin yaşadığı sorunlara ilişkin bir başka iddia ise aile sağlığı merkezinde çalışan Tıbbi Sekreterlerin hak ettiği ücretleri alamadığı, maaşlarının doğrudan kendi hesaplarına yatırılmadığı için kesintiye uğradığı yönündedir. 

Tıbbi Sekreterlik görevinin tanımlanması, sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışma koşullarının belirlenmesi, bu konudaki belirsizliklerin giderilmesi gerekmektedir. Bu hem hasta hakları hem de sağlık hizmetinin kalitesinin artırılması açısından önem taşımaktadır.

Bu bağlamda;

1- Tıbbi Sekreterlik eğitimi veren okul sayısı ve özelliklerine göre dağılımı nedir? Yılda kaç mezun verilmektedir?

2- 2017 yılında kamu ve özel hastanelerin Tıbbi Sekreter ihtiyacı nedir?

3- 2002-2016 döneminde yıllar itibariyle kamuya yapılan Tıbbi Sekreter alımıyla ilgili veriler nedir?

4- Halen kamu ve özel hastanelerde Tıbbi Sekreter görevini yürüten personel sayısı, illere göre dağılımı nedir? Bunların kaçı ilgili bölümden mezun olmuşlardır? Söz konusu personelin kaçı hizmet alımı yoluyla istihdam edilmiştir?

5- Tıbbi Sekreterlerle ilgili olarak işgücü talep ve mezun sayısı dikkate alınarak yeni bir planlama yapılacak mıdır?

6- Aile sağlık merkezlerinde görev yapan Tıbbi Sekreter görevini Tıbbi Sekreterlerin maaşlarının doğrudan kendi hesaplarına yatırılmadığı iddiası doğru mudur? Şikayete neden olan bu durumun düzeltilmesi için ne tür önlemler alınacaktır?

7- Kamuda hizmet alımı yoluyla çalıştırılan Tıbbi Sekreterlere kadro verilecek midir? Neden söz konusu personel doğrudan devlet tarafından istihdam edilmemektedir? Hizmet alımı yoluyla istihdam edilmesinin gerekçeleri ve kamuya yararı nedir? 

 


Son Güncelleme: 02.02.2019 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza 2017-01-04 13:54:08

Yillar sonra birisi cikip onerge vermis duygulandim. Millet 3 sene lise bitirirken biz 4 sene okuduk is yok alim yok artik tokullarda tibbi sek. ogrenci yok. Gereksiz 4 sene. Univ. Okudugun zaman sagliktan cikiyorsun buda ayri bir konu. Ayni bolumun ayni okulu bolumu malesef

Avatar
tıbbi sekreter 2017-01-18 22:41:13

sn vekile bu konuyu dile getirdiği için saygılarımı iletiyorum çünkü 11 yıldır atama bekliyoruz

Avatar
Mevlüde Acar 2017-01-04 12:48:50

Bide halkla ilişkiler ve tanıtım programı için de önerge verseler. 85 le bile hiç bir kuruma atanamıyoruz.

Avatar
ceylin 2017-04-02 16:00:12

Bu kadar saçma bir meslek görmedim ya büro yönetimleri atansin işte olay bilgisayar kullanabilmek değil mi arşivleme değil mi başına tıbbi koyunca ne değişiyor la havle

Avatar
ne önemi var 2018-03-15 17:55:39

başka ülkeleri restore etmen için öncelikle kendi ülkenin dört dörtlük olması gerekir!sudanın yapıları önemli belki suriyelilerde öyle ya bizz.bizi kim duyacak.

Avatar
ne önemi var 2018-03-15 17:49:17

meslek saçma deil bunca hastane yapılırken istihdam edemeyenler saçma.bölümü kurrayla hakkı olmayanlara peşkeş çekenler sacma.saçma olan ne biliyomusun okuma yazma oranını düşünmek icin bos bi bölüm acmak sacma .insanların hayal ve emeklerini sömürmek sacma