Ağız ve Diş Teknikerlerinin Sağlık Bakanlığı’ndan Talepleri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri kadro ve atama talepleri hakkında Sağlık Bakanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına bir dilekçe gönderdiler. Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerlerinin kadro ve atama talepleri hakkında tüm detayları paylaşıyoruz.

Sağlık Personeli 19.02.2017, 14:14 19.02.2017, 14:47
Ağız ve Diş Teknikerlerinin Sağlık Bakanlığı’ndan Talepleri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri, DPB-Kamu Personel İstihdamı Daire Başkanlığına ve Sağlık Bakanlığına dilekçe göndererek kadro ve atama taleplerini sürekli iletiyorlar. Adayların kurumlara ilettiği yazıyı aynen aşağıda yayımlıyoruz.

TEKNİKERLERİN TALEPLERİ

“Ağız ve diş sağlığı teknikerliği bölümü mezunları ve öğrencileriyiz. Bölümümüz ilk açılış yılı olarak 1999 yılında İstanbul Üniversitesinde Ağız Diş Sağlığı Çukurova Üniversitesinde ise Diş Teknik Sekreterliği olarak açılmıştır. Ağız ve Diş Sağlığı olarak ise ilk 2009 yılında Çukurova Üniversitesinde (15) Gaziantep Üniversitesi (25) Yeditepe Üniversitesi (20) Erciyes Üniversitesi (15) toplam 75 kontenjan ile açılmıştır şu an Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetin de olmak üzere 40 üniversite de bölümümüz bulunmaktadır.

Bununla beraber her yıl sayımız katlanarak artmaktadır, yıllık mezun öğrenci sayısı 1000-1500 civarındandır. Şu an ise mezun sayımız 2789 kişidir buna karşılık 2012/1 alımında başlayan bizden alım sayısı 2016/7 alımına kadar toplam alım sayısı 620 kişidir. Bu verilerle hiç uyuşmayan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Ataması Sınav Yolu İle Yapılan Sağlık Personeli İçin Personel Dağılım Cetveli (01.11.2016) sayılarla bizden istihdam edilen sayı 1553 olarak gözükmektedir.

Mezun/öğrenci sayımız her yıl kat kat artarken mesleğimizi bizlerin yerine maalesef kamu kurumlarında Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği mezunu olmamış bölüm adına emek harcamamış ders ve eğitimleri farklı olan hemşireler, ebeler, diğer sağlık personelleri ve en kötüsü de temizlik personelleri taşeron olarak çalışan kişiler yapmaktadır. Bu durum hasta sağlığı ve doğru, güvenilir ve sağlıklı muayene/tedavi açısından sorun teşkil etmektedir ve aynı zamanda bizleri fazlasıyla mağdur etmektedir.

Sağlık Bakanlığının planlamasında kamuda istihdam edilecek olan Ağız ve Diş Teknikeri sayısı her iki diş hekimine bir tekniker olarak belirlenmiştir fakat bu durum planlamada açık bir şekilde yer almasına rağmen halen uygulanmamaktadır. Ayrıca kadrolu alımlarda özellikle bize ihtiyaç artarken gerek Ağız ve Diş Sağlığı hastaneleri Diş Hekimliği Fakültelerinde bizlerden personel talepleri var iken alım sayılarımızın indirgendiği ortadadır.

Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinde verilerinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti veren ADSM ve ADSH kurum sayısı 149,  orada çalışan hekim sayısı ise 7.756’dır.  Diğer Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti veren hastanelerin sayısı ise 549’dur. Orada çalışan hekim sayısı ise 1.789 kişidir. Türkiye’de hemen hemen her kesimde birden fazla ADSM ve Diş Hekimliği Fakültesi bulunmakta olup ünite sayısı ve diş hekimi sayısı artmaktadır. Bu duruma rağmen mezun sayımız artmakta olsa da alım sayısı bunlara çok ters bir şekilde işlemektedir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun yeterince bilinçli olmadığı ve vatandaşlarımızın %90’ının ağız ve diş sağlığı sorunu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tedavi bekleyen hasta sayısına oranla yetersiz personel istihdamının, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde mevcut personelin çok fazla işi kısıtlı zamanlarda yapmak zorunda kaldığını görmekteyiz.

Bizim yerimize çalışan hemşire ve ebeleri kendi görev yerlerine çekerek her alımda ihtiyaç var diyerek binlerce alınan hemşirenin ve ebenin yerine bizim alınmamız ve bizim yerimizde olan hemşireleri ve ebeleri kendi yerlerine çekerek diğer birimlerde ki ihtiyaçların giderilmesi daha uygun olacaktır.

Bizler üniversitelerin iki yıl boyunca eğitim verdiği Ağız ve Diş Sağlığı sağlık hizmetleri programlarında belirli eğitimi teorik ve pratik olarak alırken emeğimizin karşılığını almak ve yerimize başka kişilerin atanmasını ve görev yapmasını özellikle alımlarda sayılarımızın aşağı çekilmesini istemiyoruz. Vatanını milletini seven gençler olarak devletimize ve milletimize hakkımızla hizmet etmek istiyoruz.”

Zeki KARA / KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Yorumlar (7)
Asli 3 yıl önce
Agiz ve dis sagligi teknikerleri olarak atama istiyoruz.bizim yerimizde başka unvanlardan bilgisiz insanlar çalışıyor. Sesimizi duyun lütfen madem atama olmayacak neden bu kadar mezun veriliyor.
ferat gümüş 3 yıl önce
Atayin biziii ADS ci
yaw he he 2 yıl önce
atama atama
Dis protez teknisyeni 3 yıl önce
Dis teknisyenleride atama istiyor 1veya2 kisi aliyorsunuz bu kabul edilir birsey mi lutfen artik bizide gorün.
Suuu su 3 yıl önce
Diş protez teknolojisi Bölümü teknikerler de atama bekliyorrrrrrrrrrrr
ali kara 3 yıl önce
pataloji teknikeri daha zor durumda
Diş Teknikeri Olmak İsteyen Çocuk 1 yıl önce
ben de bu bölümü okuyup bu bölümden yaşadığım şehre atanmak istiyorum. sizce çok mu geç kaldım ? kpss den en az 85 alabileceğime inanıyorum :)