Alexa

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreteri İstihdamına İlişkin Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığının tıbbi sekreter istihdamına ilişkin genelge yayımlandı. Detaylar haberimizde

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreteri İstihdamına İlişkin Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığının tıbbi sekreter istihdamına ilişkin genelge yayımlandı. Detaylar haberimizde

18 Nisan 2017 Salı 20:42
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreteri İstihdamına İlişkin Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığının tıbbi sekreter istihdamına ilişkin genelge yayımlandı. Yayımlanan genelgenin satır başları şu şekilde. 

Halkla İlişkiler Personeli ve Tıbbi Sekreter İstihdamına İlişkin 2010/32 Sayılı Genelge

İlgi Genelge'nin altı ve yedinci fıkrasında '' Diğer taraftan, hastanelerimizde otomosyon, veri kayıt girişleri ve benzeri bilgisayarla yürütülen işlemler için genellikle bu alanda sertifika sahibi kişiler arasından seçilen personel, hizmet alımı yolu ile istihdam edilerek çalıştırılmaktadır. Ancak hastanelerin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisi gerektirmesi nedeniyle özellikle, tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikle, hasta kabul birimleri, ile hasta katlarında hasta kaydı tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin tıbbi sekreterlik ve dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış sağlık personelinin çalıştırılması uygun olacaktır. 

yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 160. maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere hastane yönetimlerince yapılmakta olan hizmet alımı ihalelerinde ilk etapta tıbbi sekreter ünvanlı personel istihdamına öncelik verilmesi bilgisayar sertifikası bulunan personel istihdamının ise ancak tıbbi sekreter ünvanlı personel bulunamadığı durumlarda tercih edilmesi yoluna gidilmesi gerekli görülmüştür.


Bakanlığımız ve bağlı kuruşluşları sağlık tesislerinin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisi gerektirmesi nedeniyle tıbbi kayıtların daha sağlıklı tutulması ve yazışmaların daha iyi yürütülmesi için ilgi Genelge'nin altı veya yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerde tıbbi sekreterlik veya dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Tıbbi sekreterlerin istihdamında öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreter bulunmaması halinde ortaöğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır.

Hizmet alımı ihalelerinde, yataklı tedavi Kurumlşarı İşletme Yönetmeliğinin 160 ıncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere sadece tıbbi sekreterlerin istihdam edileceğine ilşkin hususlarına yer verilecektir. 

Bilgilerinizi, kamuya ilşkin düzenlemelerin bu genelge esaslarına göre yapılması ve yürütülmesi hususunu önemle rica ederim.

Kamupersoneli.net - ANKARA 


 


>2018 KPSS'DE KAZANDIRAN SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ! (Advertorial Reklam)
Son Güncelleme: 18.04.2017 21:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAĞLIK KURULUNDA STAJ 2017-12-07 23:46:10

BENDE TIP SEKRETERİYİM SAĞLIK KURULUNDA RAPOR YAZIYORUZ VE HASTALARA % ORAN VERİYORUZ

Avatar
Tibbi sekreter 2017-04-30 13:23:25

Adım atıldı ama bir de icraat olsa keşke

Avatar
meryem 2017-04-23 11:08:48

Bu genelge için çok geç kalınmıştı ama şimdi bir adım atılması bile çok güzel.ilk okul mezunları dahi bizim işimizi yapmaya başlamışlardı.Amacım bu kardeşlerimizi küçümsemek değil sadece hak eden kendi işini yapsın diyorum.Bu adımınız içinde çok teşekkür ediyorum...

Avatar
serhat 2017-04-22 18:39:14

çok güzel haber

Avatar
Aylin 2017-04-22 13:45:25

Boşuna devlete borçlandık kısacası

Avatar
Tıbbı sekreter 2017-04-20 16:46:18

ayça hanım iy hoş diyorsunuzda kadrolu çalışan çalışıp sınavla girmis ikiside diplomalı diye bedavaya kadromu verelim nedir yani?


Cevaben yazıyorum diplomanız olduğu için kadro isteyen yok. Hastanelerdeki taşeronları çıkarsanız zaten bizler atanırız. Ne şartlarda şehir dışında okuduk ne yani çöpe mi atalım zamanımınızı he bide ykyya borçlandık çöpe attığımız zaman için!

Avatar
Tıp sekreteri 2017-04-20 00:41:34

Tibbi Dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunuyum. Saglik meslek lisesi arti önlisans bu meslek üzerine 6 yıl eğitim gördüm. Tıbbi sekreterlikle alakası olmayan sertifikalı şahıslar devlet hastanelerinin taşeron firmalarında istihdam edilirken bizler diplomamizla senelerce işsiz kaldık.Adalet yerini bulsun artık. Diplomamiza biz tıbbi sekreterlere öncelik verdiniz. Taşeron firmaların bu haksız tutumuna son verdiniz. Size sonsuz teşekkürler.

Avatar
tıbbi sekreter 2017-04-19 16:24:44

Böyle genelgemi olur Allah aşkına. BİZDE ARTIK HASTANELERE KADROLU TIBBİ SEKRETERLER ATANACAK DİYE BİR GENELGE YAYINLANMASINI BEKLERKEN BU GENELGEDE HASTANELERE TAŞERON TIBBİ SEKRETER ALIRKEN TIBBİ SEKRETER DİPLOMASI OLANLARA ÖNCELİK VERİLSİN DİYOR.BİZ TAŞERON OLARAK ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ DİYE SAĞLIK BAKANLIĞINA HAYKIRIYORUXZ SAĞLIK BAKANLIĞI TAŞERON İÇİN GENRLGE YAYINLIYOR.BU RESMEN ALDIĞIMIZ EĞİTİME VERDİĞİMİZ EMEĞE BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR SAYIN BAKANIM. 14 SENEDİR ATAMA BEKLİYORUM.GERÇEKTEN ÇOK MAĞDURUZ ARTIK TAŞERON TIBBİ SEKRETER ALINMASIN.BİZDE MEMUR OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYORUZ. HASTANELERDE TIBBİ SEKRETER OLARAK BİRİ MEMUR BİRİ TAŞERON İŞÇİ AYNI İŞİ YAPIYOR VE TAŞERON DÜŞÜK ÜCRET ALIYOR VE TAŞERON OLDUĞUMUZ İÇİN SÜREKLİ EZİLİYORUZ.BU BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK. .LÜTFEN ARTIK 6 SENE EĞİTİMİNİ ALDIĞIMIZ MESLEĞİMİZİ MEMUR OLARAK YAPMAK İSTİYORUZ LÜTFEN ARTIK TAŞERON TIBBİ SEKRETER ÇALIŞTIRILMASIN.

banner583