18 Nisan 2017 Salı 20:42
Sağlık Bakanlığı Tıbbi Sekreteri İstihdamına İlişkin Genelge Yayımlandı

Sağlık Bakanlığının tıbbi sekreter istihdamına ilişkin genelge yayımlandı. Yayımlanan genelgenin satır başları şu şekilde. 

Halkla İlişkiler Personeli ve Tıbbi Sekreter İstihdamına İlişkin 2010/32 Sayılı Genelge

İlgi Genelge'nin altı ve yedinci fıkrasında '' Diğer taraftan, hastanelerimizde otomosyon, veri kayıt girişleri ve benzeri bilgisayarla yürütülen işlemler için genellikle bu alanda sertifika sahibi kişiler arasından seçilen personel, hizmet alımı yolu ile istihdam edilerek çalıştırılmaktadır. Ancak hastanelerin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisi gerektirmesi nedeniyle özellikle, tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikle, hasta kabul birimleri, ile hasta katlarında hasta kaydı tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin tıbbi sekreterlik ve dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış sağlık personelinin çalıştırılması uygun olacaktır. 

yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 160. maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere hastane yönetimlerince yapılmakta olan hizmet alımı ihalelerinde ilk etapta tıbbi sekreter ünvanlı personel istihdamına öncelik verilmesi bilgisayar sertifikası bulunan personel istihdamının ise ancak tıbbi sekreter ünvanlı personel bulunamadığı durumlarda tercih edilmesi yoluna gidilmesi gerekli görülmüştür.

Bakanlığımız ve bağlı kuruşluşları sağlık tesislerinin sağlık hizmeti veren kurumlar olması ve tutulan kayıtların tıbbi terminoloji bilgisi gerektirmesi nedeniyle tıbbi kayıtların daha sağlıklı tutulması ve yazışmaların daha iyi yürütülmesi için ilgi Genelge'nin altı veya yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerde tıbbi sekreterlik veya dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Tıbbi sekreterlerin istihdamında öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreter bulunmaması halinde ortaöğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır.

Hizmet alımı ihalelerinde, yataklı tedavi Kurumlşarı İşletme Yönetmeliğinin 160 ıncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere sadece tıbbi sekreterlerin istihdam edileceğine ilşkin hususlarına yer verilecektir. 

Bilgilerinizi, kamuya ilşkin düzenlemelerin bu genelge esaslarına göre yapılması ve yürütülmesi hususunu önemle rica ederim.

Kamupersoneli.net - ANKARA 


 

Son Güncelleme: 18.04.2017 21:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tıbbi sekreter 2017-04-18 22:29:47

Ne olur sayın bakanım artık bizde memur olarak çalışmak istiyotuz.Hastsnelerde taşeron işçi olarak çalışmayı istemiyoruz artık. 6 sene çok ciddi bir eğitim alarak tıbbi sekreter olduk.Memur olarak çalışmak bizimde hakkımız. Ne olur nisan ayında çok TIBBİ SEKRETER ALINSIN.

Avatar
nesli 2017-04-18 23:17:52

çok sevindirici bir adım tıbbi sekreterim 11 yıldır atama bekiyoruz

Avatar
ayca 2017-04-18 22:42:11

İse alırken vasıf aranmasi elbetteki olması gereken bir durum ama ayni isyerinde ayni okul mezunu tıbbi sekreterin biri kadrolu diğeri sirket elemanı olarak fazla çalışıp yarı yariya düşük maaş almasi ne kadar ahlaki ve adaletli bir durum?

Avatar
Meral 2017-04-18 23:03:20

Yani şu anda taşeron adı altında çalışan binlerce çalışan eleman var devlet hastanelerinde bu şartları taşımayanlar işten mi atılacak nedir bu açıklama lütfen.

Avatar
nesli 2017-04-18 23:21:35

çok teşekürler sayın bakanımıza

Avatar
tıbbi sekreter 2017-04-19 16:24:44

Böyle genelgemi olur Allah aşkına. BİZDE ARTIK HASTANELERE KADROLU TIBBİ SEKRETERLER ATANACAK DİYE BİR GENELGE YAYINLANMASINI BEKLERKEN BU GENELGEDE HASTANELERE TAŞERON TIBBİ SEKRETER ALIRKEN TIBBİ SEKRETER DİPLOMASI OLANLARA ÖNCELİK VERİLSİN DİYOR.BİZ TAŞERON OLARAK ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ DİYE SAĞLIK BAKANLIĞINA HAYKIRIYORUXZ SAĞLIK BAKANLIĞI TAŞERON İÇİN GENRLGE YAYINLIYOR.BU RESMEN ALDIĞIMIZ EĞİTİME VERDİĞİMİZ EMEĞE BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR SAYIN BAKANIM. 14 SENEDİR ATAMA BEKLİYORUM.GERÇEKTEN ÇOK MAĞDURUZ ARTIK TAŞERON TIBBİ SEKRETER ALINMASIN.BİZDE MEMUR OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYORUZ. HASTANELERDE TIBBİ SEKRETER OLARAK BİRİ MEMUR BİRİ TAŞERON İŞÇİ AYNI İŞİ YAPIYOR VE TAŞERON DÜŞÜK ÜCRET ALIYOR VE TAŞERON OLDUĞUMUZ İÇİN SÜREKLİ EZİLİYORUZ.BU BÜYÜK BİR ADALETSİZLİK. .LÜTFEN ARTIK 6 SENE EĞİTİMİNİ ALDIĞIMIZ MESLEĞİMİZİ MEMUR OLARAK YAPMAK İSTİYORUZ LÜTFEN ARTIK TAŞERON TIBBİ SEKRETER ÇALIŞTIRILMASIN.

Avatar
Tıp sekreteri 2017-04-20 00:41:34

Tibbi Dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunuyum. Saglik meslek lisesi arti önlisans bu meslek üzerine 6 yıl eğitim gördüm. Tıbbi sekreterlikle alakası olmayan sertifikalı şahıslar devlet hastanelerinin taşeron firmalarında istihdam edilirken bizler diplomamizla senelerce işsiz kaldık.Adalet yerini bulsun artık. Diplomamiza biz tıbbi sekreterlere öncelik verdiniz. Taşeron firmaların bu haksız tutumuna son verdiniz. Size sonsuz teşekkürler.

Avatar
serhat 2017-04-22 18:39:14

çok güzel haber