Sağlık Personellerinden Nöbet Hizmetlerinin Yeniden Değerlendirilmesi Talebi

Sağlık Sen'den Aile Bakanlığına gönderilen resmi yazıda sağlık personellerinin nöbet hizmetleri genelgesinde yapılan değişiklikten dolayı sorun yaşadığı ve bu sorunların çözülmesinin talep edildiği belirtildi.

Sağlık Personeli 01.03.2017, 09:24 01.03.2017, 09:50
Sağlık Personellerinden Nöbet Hizmetlerinin Yeniden Değerlendirilmesi Talebi

Bilindiği gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Nöbet Hizmetleri Genelgesi yayımlanmıştı. Genelge hakkında ilgili kurum çalışanlarından Sağlık Sen'e gelen talep ve eleştiriler doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Sağlık Sen tarafından sorunların giderilmesine dair resmi bir yazı yazıldı. 

Konu hakkında Sağlık Sen "Bakanlık tarafından yayınlanan genelge sonrası nöbet konusu ile ilgili sahada tespit ettiğimiz sorunların yeniden değerlendirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sendikamız tarafından yazı yazıldı." açıklaması yaptı.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA İLETİLEN YAZI ŞÖYLE;

Bilindiği üzen. Bakanlığınız tarafından 08.02.2017 tarih ve 2017/01 sayı ile “Nöbet Hizmetleri Genelgesi" yayımlanmıştır. Bu Genelgenin uygulanması konusunda sahadan yansıyan sorunlar tarafımızca tespit edilmiş olup, bu sorunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

1- Genelgenin 4.maddesinin ikinci paragrafında kurumda nöbet tutacak personel sayısının dörtten az olması durumunda. Bakanlığın diğer kuruluşlarında görev yapan personele nöbet görevi verileceği belirtilmiştir. Ancak nöbet düzenlemesinin uygulanmasında, Bakanlığınızın taşra teşkilatlarında görevli personel sayısının yetersiz olması, genelgedeki nöbet izni ve nöbet ücretine ilişkin aşağıdaki açıklamalar da göz önüne alındığında nöbet tutacak personelin mağduriyet yaşayacağı açıktır.

2- Genelgenin 6.maddesinde, nöbet hizmeti ile birlikte mesai saatlerinin kanımca belirtilen haftalık 40 saatlik çalışma ailesini aşacağı ve nöbet hizmeti sürecinde fazla çalışılan 16 saat için 2 gün izin verileceği belirtilmiştir. Nöbet izninin kullanılmasında kurumun 18.maddesinde ise Her nöbet günü için bir günden fazla nöbet (ek ders) ücreti ödenemez. Haftalık 40 saatten fazla çalışılması durumunda;

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)