2018'in en ilgi çekici tıbbi çalışmaları

Yeni bir tıbbi ilerlemeye ve sağlık araştırmalarına kadar, 2018'in en ilgi çekici tıbbi çalışmaları nelerdir? İşte yanıtı...

SAĞLIK 26.12.2018, 21:41 26.12.2018, 22:25 probil
2018'in en ilgi çekici tıbbi çalışmaları

Yoğun bir yılı geride bırakmak üzereyiz.

Önemli spor etkinlikleri, doğal afetler ve dünyanın dört bir yanından daha dikkat çekici insanların üzücü kaybı gördü.

Bu Spotlight özelliğinde, 2018'de ele aldığımız en popüler tıbbi araştırmalardan bazılarına genel bir bakış sunuyoruz.

Fasılalı oruç diyetlerinin yükselişi

Diyet ve beslenmeyle ilgili konular 2018’de en çok aranan internet aramaları arasında yer aldı - ve bu MNT için de geçerliydi .

Özellikle, 16: 8 açlık diyetinin faydalarını özetleyen araştırmalara büyük ilgi gösterdiniz.

Bu, bir kişinin 8 saatten fazla seçtiği herhangi bir şeyi yemekte serbest olduğu ancak sonraki 16 saat boyunca oruç tutması gereken aralıklı bir açlık diyeti türüdür.

Gelen bir çalışmada dergide çıktı Beslenme ve Sağlıklı Yaşlanma Haziran ayında, Chicago Illinois Üniversitesi'nden bilim adamları bu yaklaşım etkili bir olan insanlar yardımcı olabilir doğruladı obezite kilo.

Bu diyeti 12 hafta takip eden çalışma katılımcıları, çalışma süresinin sonuna kadar toplam ağırlıklarının yüzde 3'ünü kaybetmişlerdir.

Ayrıca, 16: 8 diyet tarzı, kan basıncını düşürmelerine yardımcı oldu. Bu önemlidir, çünkü obezite, daha ciddi kardiyovasküler problemlere yol açabilen hipertansiyon (yüksek tansiyon) için ana risk faktörüdür .

Mayıs ayında Obesity dergisinde yer alan bir başka çalışmada , aralıklı oruç tutmanın aslında pek çok başka sağlık yararı sağlayabileceği öne sürülmüştü. Gainesville'deki Florida Üniversitesi Tıp Fakültesine dayanan yazarları, bu diyet tarzının "metabolik anahtarı çevirerek" çalıştığını söylüyor.

Oruç süreleri, vücudu ihtiyaç duyduğumuz enerjiye dönüştürmek için şekerler yerine yağları yakmaya başlar. Bu, aralıklı açlığı, kilo kaybı için bu kadar etkili kılan şeydir.

Bununla birlikte, yazarlar ayrıca, bu tip diyetler tarafından harekete geçen metabolik işlemlerin de ömrünü uzatabildiğini, bilişsel işlevi koruyabildiğini ve iltihaplanmayı azaltabileceğini tahmin etmektedir .

Kaçınılması gereken tehlikeli ayarlamalar

Bayramlar şimdi elimizde olduğu için, çeşitli suçlu zevklere katlanmak için cazip olabiliriz. “Sonuçta, bu sadece birkaç günlüğüne”, kendimize şunu söyleyebiliriz: “Yeni Yıl Partisi'nden hemen sonra geri dönebiliriz.”

Bu yılın en iyi araştırmalarından bazıları, bu cazibelerin bir kısmının ne kadar zararlı olabileceğini ve sağlığı ne kadar ciddi şekilde etkileyebileceğini göstermiştir.

Örneğin, Addiction dergisindeki bir çalışma , alkol almanın diğer tartışmalı uyarıcıları - özellikle esrarı kullanmaktan daha zararlı etkileri olduğunu buldu.

Çalışma yazarı Kent Hutchison, "[W] hile esrarının da bazı olumsuz sonuçları olabilir, kesinlikle alkolün olumsuz sonuçlarına yakın değildir," diye uyarıyor.

Spesifik olarak, uzun süreli alkol kullanımı gri beynin hacminin (beynin çoğunu oluşturan) kaybına ve ayrıca aksonların (aksonlar içeren veya beyin hücreleri arasındaki bilgilerin iletilmesine izin veren bağlantılar) zarar vermesine neden olmuştur.

Elektronik sigaralar (e-sigaralar) da bu yıl sağlığa zararlı olduklarından daha fazla zararlı olup olmadıkları konusundaki tartışmaların ortasında büyük ilgi gördü.

İlk piyasaya çıktığında üreticiler ve avukatlar, e-sigaraları sigarayı bırakmak için kolay ve güvenli bir yol olarak görüyorlardı.

Bununla birlikte, bu arada, birçok çalışma, e-sigaralardaki sıvının toksik maddeler içerdiğini ve ayrıca toksik buharların oluşumuna yol açtığını keşfetmiştir.

Bu yıl, Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, e-sigara kullanımının yararlarını ve risklerini analiz eden yüzlerce bilimsel makaleyi inceleyen ayrıntılı bir rapor yayınladı .

Raporda, e-sigaraların toksik maddeler içerdiğine dair güçlü kanıtların yanı sıra "yanıcı tütün sigaraları için e-sigaraları tamamen kullanmanın, kullanıcıların yanıcı tütün sigaralarında bulunan sayısız toksik maddeye ve kanserojene maruz kalmasını azalttığına dair kesin kanıtlar" olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, e-sigara kullanımı ile normal sigara kullanımının birtakım yararlarına rağmen, raporda ayrıca bu elektronik cihazlara düzenli olarak ulaşan kişilerin, normal sigara içen insanlar kadar nikotine maruz kaldıkları da tespit edildi.

Yazarlar, bu nikotin alımının, kullanıcıların kalp atış hızlarını artırdığını ekledi. Ayrıca, e-sigara buharlarında salınan toksik kimyasallar, DNA'nın zarar görmesine neden olabilir ve bu da sayısız hastalık riskini artırabilir. Bu, çeşitli kanser türlerini içerir.

Bu tür düşünceler, son haberlere göre , bazı en iyi düzenli sigara şirketleri ile büyük ve tartışmalı bir anlaşmayı henüz tamamlamış olan e-sigara üreticilerine karşı ağır bir şekilde ağır olabilir .

Kanser araştırmalarında neler oluyor?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre bu yıl yaklaşık 9,6 milyon kişi kansere bağlı nedenlerle hayatını kaybetti. Bu, kanser araştırmalarını dünya çapında en önemli önceliklerden biri yapmaktadır.

Kansere gelince, başlangıçta engeller var. Herhangi bir kanser türünü teşhis etmek, uygun bir tedavinin reçetesini geciktirebilen uzun ve zor bir süreç olabilir.

Bu nedenle hızlı ve doğru bir teşhis tedavi sunumunu hızlandırmaya ve sonuçları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu amaca ulaşmak için, Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, CancerSEEK adlı yepyeni bir kan testi geliştirdi. Onlar bildirilen dergide kendi sürecini Bilim .

Bu test, çok hassas olduğunu ve sekiz çeşit kanser türünü tespit edebildiğini - meme kanseri, akciğer kanseri, kolorektal kanser, yumurtalık kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri ve özofagus kanseri - orta ila yüksek derecede doğruluk.

Yüzde 98 doğrulukla tanı konmasına yardımcı olabilecek yumurtalık kanseri tespitinde en kesin olanıdır .

Yazarlar, yeni kan testinin, genetik mutasyonları söyleme gibi belirli kanser biyobelirteçlerini ve farklı kanser türleriyle ilişkili proteinlerin varlığını tanımladığını açıklamaktadır.

Bu yıl yapılan diğer araştırmalar, kanseri iz bırakmada daha iyi yollar bulmaya odaklandı. Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ( bulguları Science Translation Medicine)ortaya çıkan bir çalışmada, farelerde yeni bir kanser imha edici enjeksiyon yapıldı.

Yazarların, sadece bir atış, uzmanlaşmış immün hücre aktivitesini arttırmak ve katı kanser tümörlerini yok etmek için gerekli olduğunu söylüyorlar.

Çalışma yazarı Dr. Ronald Levy, “ Yaklaşımımız, yalnızca tümörün içindeki bağışıklık hücrelerini uyarmak için çok az miktarda iki ajanın tek seferlik bir uygulamasını kullanıyor ” diyor.

"Bu yaklaşım, tümöre özgü immün hedefleri belirleme ihtiyacını atlar ve immün sistemin toptan aktivasyonunu veya bir hastanın immün hücrelerinin özelleştirilmesini gerektirmez."

Ronald Levy

Araştırmacıların eklediği enjeksiyon birçok farklı kanser türüne karşı kullanılabiliyordu. Şimdiye kadar meme, kolon ve cilt kanserine karşı söz verdi .

Eski çareleri yeni yollarla kullanma

2018'deki bir başka araştırma eğilimi, uzmanların yeni amaçlar için kullanıp kullanamayacağını görmek için eski tedavileri veya bilinen tedavileri yeniden değerlendirmektir.

Bir örnek, çoğu mide yanmasını yatıştırmak için geleneksel olarak kullanılan kabartma tozu .

Bu yıl The Journal of Immunology'de yayınlanan bir araştırma , bu mutfak elyafının aslında artrittedavisinde yardımcı olabileceğini buldu .

Augusta Üniversitesi'ndeki Georgia Tıp Fakültesinden araştırmacılar, kabartma tozu içmenin romatoid artrit ve diğer enflamatuar hastalıklara karşı koruyabileceğini bildirdi.

Bunun nedeni, kabartma tozu, dalağın çeşitli organlarını sıralayan mezotel hücrelerini etkilemesidir, böylece ağır yiyeceklere "aşırı tepki göstermezler" ve onlara bir enfeksiyon tehdidi olarak davranırlar.

Çözelti ayrıca dalak, böbrekler ve periferik kandaki çeşitli bağışıklık hücrelerinin aktivitesini de etkileyerek pro-enflamatuar hücrelerde bir azalmaya ve anti-enflamatuar hücrelerde bir artışa yol açmaktadır.

2018'de yayınlanan diğer çalışmalar, bir dizi bilinen ilacın, başlangıçta tedavi edilmek istemedikleri koşulları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Birden fazla çalışma , şu anda herpes simpleks virüsünü tedavi etmek için kullanılan ilacın, tipik olarak 65 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan ortak bir nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Bunlardan en büyüğü, bu tedaviyi agresif bir şekilde uygulamak, göreli demans riskini 10 kat azaltabilir .

Bazı diyet takviyeleri de bu yıl olumlu ilgi aldı. Bir örnek, bazı üreticilerin bazı protein sallamalarında ve beslenme çubuklarında bir madde olarak kullandıkları bir B-3 vitamini takviyesi olan nikotinamid ribosiddir .

Bulguları Nature Communications dergisinde ortaya çıkan küçük bir çalışmaya göre , nikotinamid ribosid takviyeleri, kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, bu da insanların yaşlandıkça arterlerin sağlığını korur.

2018'den beri sağlık tartışmaları, tıbbi araştırmalar ve klinik gelişmeler açısından çok zengin olan MNT ekibi, 2019 nolu ilginç ve potansiyel olarak yaşamı değiştiren tıbbi haberin ne getireceğini görmeyi dört gözle bekliyor.

Her zaman olduğu gibi, sağlığınıza ve refah yolculuğunuzda sizi desteklemek için sıkı çalışmaya ve size doğru, güvenilir ve erişilebilir bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0)