13 Haziran 2019 Perşembe 14:11
Aile Hekimliği Eğitimi başvuru detayları açıklandı

Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi başvuru koşulları açıklandı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden tarafından yapılan açıklamada Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavından A puan türünden en az 40 puan almış olmak gerektiği belirtildi. Başvurular, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde (www.yhgm.saglik.gov.tr) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacaktır. 

Sözleşmeli aile hekimlerine verilecek Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi paylaşıldı

İşte eğitimin detayları;

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/Duyurular/Sozlesmeli_Aile_Hekimligi_Uzmanlik_Egitimi_SAHU_2019_Ilkbahar_Donemi_Basvuru_ve_Yerlestirme_Islemleri_Usul_Esaslari/SAHU_2019_Ilkbahar_Donemi_Basvuru_ve_Yerlestirme_Islemleri_Usul_ve_Esaslari.pdf

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimine başvurabilmek için, - 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu hükümlerine göre, sözleşmeli olarak aile hekimliği yapıyor olmak, - 2019 yılı İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavından (TUS) “A puanı” hesaplanmış ve bu puan türünden en az 40 puan almış olmak gerekmektedir

BAŞVURULARIN NASIL YAPILIR?

Başvurular; aşağıda yer alan takvim çerçevesinde Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde (www.yhgm.saglik.gov.tr) yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacaktır. 

Başvuru yapacak olan adaylar, yalnızca görev yaptıkları ilde açılan kontenjanlar arasından ve kontenjan açılan eğitim kurumu sayısı kadar tercih yapabilecektir.

PBS üzerinden yapılacak tercih başvurusu işleminden sonra Genel Müdürlükçe gerekli görülmedikçe herhangi bir evrak istenmeyecektir.  

PBS üzerinden yapılan başvuruların incelenmesi neticesinde uygun görülmeyen müracaatlar, ret gerekçeleri ile birlikte tebligat yerine geçmek üzere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sitesi (hsgm.saglik.gov.tr) üzerinden ilan edilecektir. Adaylar, aşağıda yer alan yerleştirme takviminde belirtilen süreler içerisinde hsgm.sahu@saglik.gov.tr eposta adresi üzerinden bu listedeki bilgilere itiraz edebileceklerdir.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ VE TEBLİGAT

Yerleştirme işleminde PBS üzerinden yapılan başvurular esas alınacaktır. Tercih bildirmeyen, PBS üzerinden başvurularını kesinleştirmeyen veya diğer başvuru şartlarını taşımayanlar yerleştirmeye dâhil edilmeyecektir. 

Yerleştirmeler öncelikle 2019 İlkbahar Dönemi TUS’tan alınan (A) puanı esas alınarak yapılacaktır. TUS A puanlarının eşit olması hâlinde, başvuru tarihinin son günü itibariyle sözleşmeli aile hekimliğinde geçen toplam gün sayısına göre, bunlarında eşit olması durumunda ise kura ile yerleştirme yapılacaktır. 

Yerleştirme işlemi noter huzurunda 07 Ağustos 2019 tarihinde yapılacaktır. 

Yerleştirme sonuçları ve tebligat yerine geçecek ilan hsgm.saglik.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. 

Yerleştirme işlemi yapılan adayın başvuru şartlarını taşımadığının tespit edilmesi halinde eğitime kaydı yapılmayacak, kayıt yapılmış olsa dahi bu işlem iptal edilecektir. 

BAŞLAYIŞ İŞLEMLERİ  

Yerleştirme sonuçları, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından kontenjan açılan eğitim kurumlarına ve İl Sağlık Müdürlüklerine bildirilecektir. 

Yerleştirme işlemi sonucunda herhangi bir kontenjana yerleştirilen aile hekiminin, HSGM web sitesinde örneği yayımlanacak olan dilekçe ile aşağıda yer alan takvim çerçevesinde yerleştiği eğitim kurumuna başvurması gerekmektedir. 

Aşağıda yer alan takvimde belirtilen kayıt başvuruları için tanınan sürenin bitiminden sonra eğitim kurumu; kayıt işlemi yaptıran aile hekimlerinin ve her aile hekimi için eğitim sorumlusu bilgilerinin yer aldığı listeyi en geç 15 gün içerisinde bulunduğu ildeki Sağlık Müdürlüğüne ulaştırması gerekmektedir.  

Eğitim kurumu tarafından gönderilen listede yer alan aile hekimleri ve eğitim sorumlusu bilgileri Sağlık Müdürlüğü tarafından Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemindeki (ÇKYS) ilgili alana kaydedilecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sönmez 2019-08-20 10:20:30

Özel hastaneler afad ödeme aksaklığı yüzünden batma aşamasında. Gecikmiş ödemelerin acilen yapılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına iletilmesi hususunu Saygıyla.