Bilim adamlarından korkutan uyarı! Klimalar virüs saçıyor!

Bilim adamlarından korkutan uyarı! Klimalar virüs saçıyor!

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Ölümcül salgına ilişkin bilim adamlarından sürekli olarak yeni açıklamalar geliyor. Ancak bu sefer yapılan uyarı tedirgin edici cinsten. Dünyada yaklaşık olarak 23 milyondan fazla insanın enfekte olmasına neden olan koronavirüs salgınına ilişkin şaşırtan bir araştırma yapıldı.

Koronavirüsle ilgili Almanya'daki bilim insanları tarafından şaşırtan bir açıklama yapıldı. Yapılan araştırmada bilim adamları, virüsün kapalı alanlarda yayılmasına sebep olan faktörlerin başında kuru hava olduğunun altını çizdi. Buna ilişkin, "Corona virüsünün kapalı alanlarda yayılmasına sebep olan en önemli şey kuru hava. Bunun için elverişli ortamı da klima sağlıyor" açıklaması yapıldı.

KURU HAVALARDAN DAHA KOLAY BULAŞABİLİYOR

Almanya Leibniz Trofosferik Araştırma Enstitüsü'nden yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada, koronavirüsün kuru havadan daha kolay bir şekilde bulaşıldığı ortaya koyuldu. Özellikle ofis ve okullarda bulunan klimaların salgının yayılmasına büyük rolü olduğu ifade edildi.

HASTALIĞIN BULAŞMASI İÇİN EN İDEAL YOL

Yapılana araştırma sonucunda yayımlanan raporda şu ifadeler kaydedildi:

"Nemin yüksek olduğu odalarda virüs damlacıkları ağırlaşıyor ve yüksek nem dolayısıyla çok daha hızlı düşüyor. Böylelikle insanların bulaşıcı damlacıkları içlerine çekme ve bu sayede hastalanma riskleri de azalıyor. Fakat kuru havada damlacıklar küçülüyor ve daha çok havada kalıyor. Bu da hastalığın bulaşması için en ideal yol"

NEM ORANI YÜZDE 40 - 60 OLMALI

Kuru havanın burun içerisindeki mukozayı kuruttuğunu ifade eden bilim adamları, odadaki nem oranının yüzde 40 - 60 arasında olması gerektiği, "Bu sayede corona virüsü daha kolay bulaşabilir. Odaların ortalama nem oranı yüzde 40-60 olmalı. Virüsün bulaşmasını engellemek için için camlarınızı açın ve kapalı ortamlarda kalabalık olmayın"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.