Bilim Kurulu'ndan kritik maske uyarısı! Sakın bu maskeleri kullanmayın!

Bilim Kurulu'ndan kritik maske uyarısı! Sakın bu maskeleri kullanmayın!

Koronavirüs salgını süresince, uzmanlar maske kullanımının önemli olduğunun her fırsatta altını çiziyor. Ancak piyasada o kadar çok maske bulunuyor ki, vatandaşlar doğru maskeyi nasıl bulacaklarını merak ediyor. Konuyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yapmış olduğu açıklamasında maskeye üflendiğinde eğer maske şişmiyorsa, o maskenin işe yaramadığını ve kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Koronavirüs salgını pandemi haline geldiği bu süreç içerisinde maske kullanımı her geçen gün daha önemli hala geliyor. Salgın başladığı andan itibaren hangi maskelerin daha koruyucu olduğu araştırılıyor. Konuyla ilgili Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan önemli bir açıklama geldi.

MASKENİN RENGİ DEĞİL, DOKUSU ÖNEMLİ

Piyasadaki maskelerden alınırken, rengine değil, dokusuna daha önem verilmesi gerektiğini belirten Mehmet Ceyhan, koyu renkli maskelerin, giysilerde olduğu gibi güneşi çekeceği için terleme yapacağını ifade etti.

MASKEYE SU DEĞDİĞİNDE MASKENİN ÖZELLİĞİ KAYBOLUYOR

Prof. Dr. Ceyhan, maskedeki dokunun gözeneklerinin büyük olması durumunda koruyuculuk oranının düşük olduğunu ifade ederek, şu açıklamayı kaydetti:

"Maskedeki dokunun gözenekleri büyükse o zaman bulaştırıcılığı daha fazla yani koruyuculuğu düşük. Eğer gözenekleri küçükse daha iyi korur. Beyaz renkte klasik cerrahi maskelerin daha uygun olduğunu bilmemiz lazım. Gerek kağıt gerek kumaş maskeler ıslandığı zaman özelliğini kaybeder. Aşırı sıcaklarda terlediğinizde maskenin özelliğini de yitirdiğini düşünmeniz lazım"

Bilim Kurulu'ndan kritik maske uyarısı! Sakın bu maskeleri kullanmayın!

ŞİŞMİYORSA İŞE YARAMIYORDUR

Kullanılan maskeye üflendiğinde, eğer maske şişmiyorsa, işe yaramadığını ifade eden Ceyhan, "Bütün gücünüzle üflediğinizde maskenin şişmesi lazım. Eğer şişmiyorsa maske işe yaramıyordur" dedi.

KABUL EDİLEBİLİR GİBİ DEĞİL

Bazı vatandaşların maskeleri buzdolabında ya da derin dondurucuda saklamasıyla ilgili konuşan Ceyhan, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Buzdolabına koyduğunuzda ne kadar süre sizi serin tutabilir? En fazla 1-1.5 dakika tutar, sonra tekrar normal sıcaklığa döner. Ben bunun çok geçerli bir yol olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Buzdolabının içi nemli bir ortam, nemli ortama maskeyi bırakmak riske atmak olur. 1-2 dakikalık serinlik için maskenin özelliğini riske atmak çok kabul edilebilir gibi değil"

YÜKSEK ORANDA AĞIR HASTAMIZ VAR

Virüsün ülkemizde etkisini kaybettiğine yönelik ortaya çıkan iddialara ilişkin Ceyhan, "Biz Türkiye'de böyle görmüyoruz. Oldukça yüksek oranda ağır hastamız var. Bu ölüm oranlarının azalmasının tek nedeni var; artık herkes daha hazırlıklı. O yüzden daha çok test yapıyorlar" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler