Corona virüsü grip, nezle ve soğuk algınlığından nasıl ayırt edilir? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Corona virüsü grip, nezle ve soğuk algınlığından nasıl ayırt edilir? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Kış aylarının yaklaşması ile beraber corona virüsü endişeleri de artmaya devam ediyor. Peki, corona virüsü grip, nezle ve soğuk algınlığından nasıl ayırt edilir? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden oldu. Kış aylarının yaklaşması ve grip vakalarının artması beklenirken corona virüsü salgın endişeleri de arttı. Vatandaşlar, corona virüsünü grip, nezle ve soğuk algınlığından nasıl ayırt edeceklerini merak ediyorlar.

Belirtiler birbirine çok benziyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, açıklamalarda hastalıklar arasındaki farklar sıralandı.

Yapılan açıklamalara göre, grip, nezle, soğuk algınlığı ve Covid-19 virüs hastalıkları olduğu için belirtileri de birbirine çok benziyor.

Gripte ateş, kas ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık çok ön plandadır. İşe gitmek, evde ayakta durmak bile güçleşir.

Ayırt etmeye çalışmak yerine belirtiler başladığı zaman eğer iki günden uzun sürüyorsa en yakınınızdaki aile hekimlerine, sağlık ocağına, devlet hastanesine veya özel hastaneye ulaşmalısınız.

Nezlede öksürük görülmez

Bunun dışında nezle diye bilinen hastalık da burun akıntısıyla, gözlerde yanma ve kızarıklıkla, boğazda bir kaşınma hissiyle başlar. Öksürük genelde nezlede görülmez. Daha çok üst solunum yollarını etkileyen bir virüs enfeksiyonudur. Corona virüsün belirtileri ile bunlar aslında çok benzer. Corona virüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran, daha önemli olmasını sağlayan özelliği alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılabiliyor olmasıdır.

Hepsi iştahsızlık ve kilo kaybına neden oluyor

Maalesef ağır tabloyu da zaten akciğer enfeksiyonu ve pnömoni yani zatürre yaparak oluşturuyor. Nezle gibi üst solunum yollarında sınırlı kalmıyor, alt solunum yoluna iniyor ve yüksek ateş tabii ki bunda da belirgin faktör. Diğerleri iştahsızlık, kilo kaybı gibi sorunlara yol açıyor. Bunlar hemen hemen hepsinde aynı.

Corona virüsü zatüreye yol açıyor


Corona virüsün zatürreye yol açtığı biliniyor. Bir de piyasada uzun süredir uygulanmakta olan zatürre aşısı var. Ancak halk arasında ‘Ben zatürre aşısı olursam corona virüsün neden olduğu zatürreden ve o ağır tablodan da korunurum’ gibi bir yanlış algı var. Bu konuda çok fazla soru alıyoruz. Piyasada var olan ve bizim belli durumlarda zatürre aşısı uygulanmasını istediğimiz doğru. Bu bir pnömokok aşısı yani bakteri aşısıdır. Corona virüs dediğimiz enfeksiyon bir virüstür yani burada birbirinden tamamen ayrı bir virüsten ve bakteriden bahsediyoruz. Zatürre aşısı asla Covid-19’un meydana getirdiği zatürreden korumayacaktır. Bu aşı corona virüsün zatürresinden korunmak amaçlı yaptırılacaksa yaptırılmasın çünkü öyle bir etkisi bulunmuyor.

Zatüre aşısı olunmalı

Bağışıklığı düşük olan insanlara, özel bir nedenle dalağı alınmış, diyabet ve tüberküloz gibi rahatsızlıklar geçirmiş, böbrek hastalığı olan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanlara mutlaka zatürre aşısı yapılmasını öneriyoruz. Pnömokok dediğimiz bakteri enfeksiyonu zaten vücudun zayıf anını gözetir. Eğer kişi corona virüsle enfekte olursa bir de üzerine bu bakteri enfeksiyonunu geçirirse ağır tablonun görülme ihtimali artar.Bu aşı süper enfeksiyon dediğimiz varolan tablonun ağırlaşmasını engeller. Kişinin hiçbir rahatsızlığı yoksa, hiçbir ilaç kullanmıyorsa, 65-70 yaşın üzerinde de olsa hiçbir hazırlayıcı faktörü yoksa corona virüsün oluşturacağı akciğer enfeksiyonundan korunmak için bu aşıyı yaptırmamalı.

Grip aşısı her sene korumaz

Gribi oluşturan mikroorganizma da influenza ve corona gibi antijenikyapısını çok sık değiştiren bir mikroorganizma. Halkımız yılda bir kere grip aşısının değiştiğini biliyor. Yani virüs antijenik yapısını değiştirdiği için geçtiğimiz yıl yaptırılan aşı kişiyi bu sene korumaz, o yüzden bu sene yeni grip aşısıyla aşı olmak gerekir. Zatürrede belirtilen aynı risk grubu grip için de geçerli.

Alerjik hastalarda ateş yoktur

Ayrıca pek çok alerjik rinit hastası da corona virüsü salgını ile alerji belirtilerinin karışmasından endişe ediyor. Ancak alerjik rinit hastalarında ateş görülmüyor. Alerjik rinit hastalarının ateşi yoksa corona virüsü endişesi yaşamaması gerekiyor. Öte yandan alerjik rinitte de görülebilen nefes darlığı, öksürük ve boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı gibi belirtiler corona virüsünde de görülebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.