banner731

Diyetisyenlere Prof. Özyaral'dan tepki: Zıkkımın kökünü ye!

Son yıllarda diyetisyenlerin vatandaşların sağlığı için hamur işi ve unlu gıdaları yememeleri konusunda uyarmalarına ilk defa Prof. Dr. Oğuz Özyaral tepki göstererek, "Onu yeme bunu yeme. Zıkkımın kökünü ye, ne yiyeceğiz." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 17.10.2019, 22:15
Diyetisyenlere Prof. Özyaral'dan tepki: Zıkkımın kökünü ye!

Şeker hastalığı ve kronik hastalıkların ülke genelinde yayılmasının önüne geçmek isteyen sağlıkçılar ve diyetisyenler her fırsatta vatandaşlara sağlıklı kalmaları için hamur işlerinden uzak durmalarını dile getiriyor.

İstanbul'da Silivri Belediyesi ve Silivri Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen Belediye Başkan Yardımcısı Emre Sarısaltıkoğlu, Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı Sürdürülebilir Güvenli Gıda konulu konferansta açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Oğuz Özyaral, "Onu yeme bunu yeme. Zıkkımın kökünü ye, ne yiyeceğiz" diyerek hamur işlerini yasaklayanlara tepki gösterdi.

HOŞ AMA HİÇ LİF DEĞERİ YOK

"Benim toplumum genetik kodlamada mutlaka hamur işleri yiyerek bugünlere kadar geldi." diyen Prof. Dr. Oğuz Özyaral, "Bir tane bisküvi icat ettiler, dünyanın her tarafına gitti. Bir baktık dondurmanın içinden de çıktı. Tadı arttırılmış bir sürü ürün var. İştah acıcı, çok hoş ama lif değeri hiç yok" dedi.

BENİM BÜYÜK ANAM DA KOLA YAPARDI

Özyaral, "Kola, Ramazan sofralarının vazgeçilmezi diye ortaya çıktı. İnanamadım. Benim büyük anam da hep kola yapardı. Şaka gibi reklamlar. Bunlar bizim hayatımıza sokuluyor. Ben ısrarla söylüyorum, tütün ürünlerinin üzerine kanser olursunuz gibi işaretler koyuyorlar. Niye kolanın üzerine konmuyor çok merak ediyorum. 14 yaşına kadar bir kişinin bağışıklık sistemi anca gelişmiş oluyor" dedi.

Yorumlar (0)