Ejder meyvesi nedir? Efuli ne demek? Efulinin faydaları nelerdir?

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen resepsiyonda servis edilen ilginç menü dikkat çekmişti. Menüde 'ejder meyvesi', 'efuli', 'liçi meyvesi' gibi detaylar sosyal medyada gündem olmuştu. Peki ejder meyvesi nedir? Efuli ne demek? Ejder meyvesi ve efulinin faydaları nelerdir?

SAĞLIK 14.05.2019, 14:22
Ejder meyvesi nedir? Efuli ne demek? Efulinin faydaları nelerdir?

Efuli nedir? 

Efuli 30 Ağustos'ta verilen Cumhurbaşkanlığı resepiyonunda misafirlere servis edilen menüdeki yiyeceklerden biriydi. Bir çeşit meyve olan efuli resepiyonda liçi meyvesi ile birlikte servis edilmişti.

Çok konuşulan menüdeki yiyecekler şu şekildeydi: Ejder meyveli smoothie (Chia tohumu eşliğinde), efuli (Liçi meyvesi eşliğinde), aloe vera (starex meyvesi eşliğinde), orman meyveli special, bahçe naneli limonata, taze sıkılmış portakal, taze sıkılmış greyfurt, taze sıkılmış havuç, taze sıkılmış elma....

Liçi meyvesi nedir?

Farklı dokusu ve lezzeti ile sizi şaşırtacak bu küçük meyveye istediğinizi söyleyin. Aşkın meyvesi, kral meyvesi ya da sadece liçi. Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen liçi meyvesi, adeta “tatlı bir üzüm” diyebilecek kadar belirgin bir lezzete sahip.

Çin kökenli liçi meyvesi, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Liçi, kral meyvesi ve aşkın meyvesi olarak da bilinmektedir. 3 cm çapında yuvarlak oval bir şekli vardır. Sert kırmızı bir kabuğa sahip olan liçinin içi yarı saydam, beyaz, üzümsü, yumuşak bir yapıdadır. Yüksek C vitamini ve lif kaynağı içeren liçi, kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor, magnezyum bakımından da zengindir.

Liçinin literatürdeki isimleri litchi, lychee, lichee olarak geçmektedir.

Liçinin faydaları

Liçi yüksek oradan C vitamini içeren bir meyvedir. Bu özelliği ile bağışıklık sitemini güçlendiriyor ve vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor. Lifli bir meyve olduğundan tok tutma özelliği ile kilo kontrolü sağlayanlar için faydalı olan liçi, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Tatlı bir üzüm lezzetinde olan liçinin diyabet hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Tropik meyve liçi, cildi ve saçları güzelleştirmektedir. Ortalama 9 adet liçi meyvesi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Liçi nasıl yenir?

Liçinin dışındaki sert kabuk soyulduktan sonra yenilebilmektedir. Liçi içindeki çekirdeği çıkarılıp taze olarak tüketilmelidir. Liçi reçel yapılabilmekte, tatlı ve smoothie tariflerinde kullanılabilmektedir. Liçinin etli meyvesi, meyve salatalarına ve dondurmalara farklı bir lezzet katmaktadır.

Ejder meyvesi nedir, faydaları nelerdir?

Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi ise diğer bir adıyla pitaya son zamanların en çok konuşulanları arasında. Ejder meyvesi, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin tatlı pitaya olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.

Ancak bu cinsin yanında dünyada çeşitli halklarca Stenocereus ekşi pitaya cinsinden kaktüs türlerinin meyvesi de bu adla bilinmekte ve çeşitli ülkelerde bu türün meyveleride kültür olarak yetiştirilmektedir. Dahası bir kısım bilim insanları Hylocereus cinsinin bağımsız bir cins olarak değil, Stenocereus ailesi içerisinde göstermektedir. Buna ilaveten Perulularca (Cereeae) cinsi nadir bulunan Peru elma kaktüsü (Cereus repandus), da pitaya adıyla tanınmaktadır.

Hylocereus türü ejder meyvesi üreten kaktüslerin anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika dır. Ayrıca Asya'da Endonezya, Güney Cava, Tayvan, Vietnam, Tayland, Filipinler, Sri Lanka, Malezya, yeni olarak Bangladeş 'de üretimi yapılmakta ve kültür türleri yetiştirilmektedir.. Ayrıca Okinawa, Hawai, İsrail, kuzey Avustralya ve Güney Çin'de de yetiştirilmektedir. Son yıllarda Türkiye'nin Mersin ilinde az miktarda üretilmeye başlamıştır.

Ejder meyvesi, sadece geceleri çiçek açar. Büyük beyaz kokulu çiçekleri tipik şeklinden ötürü ay çiçeği veya gecenin kraliçesi olarak da anılır. Tatlı pitayalar krem gibi bir etli kısma ve lezzetli bir tada sahiptir. Ayrıca, bahçe bitkisi olarak dışarıda, salon çiçeği olarak da evlerde yetiştirilmektedir.

Ejder meyvesi nasıl yenir?

Tüketimi için Ejder meyvesi kesilir ve etli yüzey açığa çıkarılır. Meyve dokusu siyah ve çıtır tohumlarının varlığı nedeniyle kiviye benzetilir. Etli kısım çiğ olarak yenebilir ve hafif bir tatlılık verir kalori yönüde azdır.

Pitayanın damak temizleme haricinde güçlü tad içeren meyvelerle birlikte yenmemesi tavsiye edilir. Tohumları etli kısımla birlikte yenir, çıtır, fındık gibi bir tad verir. Lipidler yönünden zengindir, fakat ancak çiğnenirse hazmedilebilir.

Pitaya meyve suyu ya da şarap yapımında ya da diğer içecekleri tadlandırma, tad sağlamak için kullanılabilir.Çiçekleri yenilebilir veya çayı yapılabilir. Meyvenin kabuğu kesinlikle yenmez ve eğer çiftliklerde üretilmişse pestisitlerle kirletilmiş bile olabilir.

Kosta Rika'da çok fazla kırmızı etli pitaya yemenin pseudohematuriaya (yalancı idrarda kanamayı düşündüren kırmızı renk oluşumu) neden olduğu tespit edilmiştir.

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir?

Ejder meyveleri, içerdikleri vitaminler, minareller ve lifli yapısı nedeniyle birçok faydası sayılmaktadır. Genelde kırmızı kabuklu pitayalar C vitamini kaynağıdır. Pitayalar lif ve mineral yönünden zengindir, örneğin fosfor ve kalsiyum. Genelde kırmızı pitayalar bu yönden zengin olarak bilinir, sarılar bunun arkasındadır. Tohumlar çoklu doymamış yağ asidi yönünden zengindir ve genelde kırmızı ejder meyveleri çok az doymuş yağ asidi içerir.
Pitayalar ayrıca önemli miktarda fitoalbumin, antioksidan, kanseri önleyici serbest radikaller içerir.

Yorumlar (0)