banner731

Ellerin Neden Soğuk Olduğuna 7 Neden: Kışın Sıcak Tutmak İçin Öneriler

Olağan koşullar altında, soğuk eller soğuk havalarda vücudun doğal tepkisinin bir sonucudur. İşte bu kış ellerini sıcak tutmak için bazı etkili ipuçları.

SAĞLIK 06.12.2018, 22:44 07.12.2018, 00:24
Ellerin Neden Soğuk Olduğuna 7 Neden: Kışın Sıcak Tutmak İçin Öneriler

Soğuk eller kış aylarında sık görülürken, bazı insanlar yıl boyunca soğuk eller var. Olağan koşullar altında, soğuk eller soğuk havalarda vücudun doğal tepkisinin bir sonucudur. Vücudun önceliği kendini sıcak tutmaktır. İçgüdüsel olarak sıcak kanı ekstremitelerden alır ve akciğerleri, kalbi ve korunan diğer organları korumak için onu çekirdeğinize doğru çeker . Normal sıcaklıklara rağmen soğuk eller altta yatan bir durumdan dolayı olabilir. Anemi , vitamin eksikliği, otoimmün durumlar ve hipotiroidizm muhtemelen suçlanıyor.

Oksijen açısından zengin kanı elinize taşımak için hemoglobin eksikliği, soğuk eller ile sonuçlanabilir. Anemi, sizi yorgun ve haftada hissetmenizi sağlar. Demir eksikliği aneminin en önemli sebebidir. Bu demir açısından zengin yiyecekleri yemek , anemi ve soğuk eller ile başa çıkmada yardımcı olabilir.

2. Soğuk havalar

Soğuk sıcaklıkların soğuk parmaklara neden olduğu iyi bilinmektedir. Ama donma konusunda dikkatli olmalısın. Frostbite, cildin ve alttaki dokuların donmasına değinilir . Aşırı soğuk sıcaklıklara maruz kaldığında, soğuk su ile birkaç dakika içinde donma gelişebilir. Buz banyosunun ilk aşamadan sonra ilerlemesi durumunda, cildin, kasların, dokuların ve kemiklerin kalıcı hasar görmesi muhtemeldir. Ellerinde zayıf kan dolaşımı olan insanlar, Raynaud sendromu veya diğer sağlık durumlarında donma riski artmıştır.

3. Raynaud sendromu

Bu, vücudun bazı bölgelerine, özellikle parmaklarınıza, uygunsuz şekilde soğuk ve uyuşuk hissetmesine neden olan bir durumdur. Bu durum, alışılmadık derecede soğuk ve uyuşmuş parmakların saldırısına neden olur. Raynaud'un atakları, damarların dolaşımını düzgün bir şekilde önlemek için damarların daralmasına neden olur. Cildin renkleri maviye ve kırmızıya dönüşmesine bile neden olabilir. Saldırı sona erdiğinde, parmaklar normale döner, bu da sizi şişlik, zonklama ve karıncalanma hissi hissettirir. Durum tedavi gerektirmez, ancak soğuk eller nedeniyle rahatsızlık hissederseniz, kan damarlarını genişletmek ve kan dolaşımını iyileştirmek için ilaçları reçete edecek doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

4. Vitamin B-12 eksikliği

B-12 vitamini eksikliği, sık sık soğuk ellerinizin olmasının nedeni olabilir. Vitamin B-12 eksikliği, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, soğukluk ve karıncalanma hissi gibi nörolojik sorunlara neden olabilir. Vitamin B-12 eksikliği olan kişiler anemi, halsizlik, yorgunluk, ağrının ağrılı olması ve depresyon riski altındadır. B-12 vitamini besin kaynakları arasında balık, et, yumurta, süt ürünleri, süt ürünleri ve kümes hayvanları bulunur.

5. Lupus

Enflamasyona neden olabilen bu kronik otoimmün hastalık, soğuk ellerinizin nedeni olabilir. Lupus , vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi dokularına ve organlarına saldırdığında ortaya çıkar. Lupus, böbrekler, deri, eklemler ve kan hücreleri de dahil olmak üzere vücudun her yerinde iltihaplanma ile sonuçlanabilir.

6. Hipotiroidizm

Az kalmayan tiroid belki ellerinizin olmasının nedeni soğuktur. Durum soğuk parmaklarla sonuçlanmaz, ancak kişinin soğuğa karşı duyarlılığını artırır. Tiroidiniz yeterli hormon üretmediğinde hipotiroidizm oluşur. Kilo alımı, yorgunluk, kabarık yüz, kuru cilt, saç dökülmesi, depresyon, kalp hastalığı, obezite ve infertiliteye neden olabilir.

7. Sigara içmek

Sigara içmek kan dolaşımını etkiler, bu da soğuk ellerinizin olmasının nedeni olabilir. Sigara içmek sağlıklı olmak için çok tehlikelidir ve kanserin en önemli nedenlerinden biridir.

Ayrıca okuyun: Şu anda yemeğiniz Top 6 Kış Superfoods

Soğuk eller nasıl ısıtılır?

1. Kan pompalamak için bazı atlama krikoları yapmayı deneyin .

2. Çekirdeğinizdeki ılık kandan faydalanmak için ellerinizi koltuk altlarınızın altına koyun.

3. Parmaklarınızı birbirine yakın tutun.

4. Ekstra sıcaklık için eldiven yerine eldiven kullanın.

5. Ellerinizi daha iyi hissedinceye ve daha sonra tamamen kuruyana kadar ılık su altında çalıştırın.

6. Sıcak bir bardak çay tutmak, soğuk ellerinizi ısıtmaya yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)