Erken Uyanmanın Vücuda ve Psikolojiye Faydaları

Erken uyanmak, vücudumuza hangi etkilerde bulunuyor? Erken uyanan insanların psikolojileri ve erken uyanmak üzerine kanıtlanmış gerçekleri ulaştırıyoruz.

SAĞLIK 17.09.2016, 13:22 17.09.2016, 13:36
Erken Uyanmanın Vücuda ve Psikolojiye Faydaları
Erken Uyanmanın Vücuda ve Psikolojiye Faydaları

İnsanlar, uykudayken vücutları büyüme hormonu salgılıyor. Bu büyüme hormonu, yalnızca büyümek için değil daha bir çok faaliyette de rol alıyor. Bunlardan bazıları hem fiziksel hem de psikolojik süreçlere kadar etki edebiliyor.

Bu süreçler; strese karşı dayanıklılık, öfke kontrolü, vücut direnci, hastalıklara karşı bağışıklık ya da iyileşme sürecine olan etkiler olarak listelenebilirken tamamiyle gündelik işlerimize doğru da uzanıyor. Buradan hareketle uykuyu düzenli olarak sabahın erken saatlerinde sonlandırmak ( minimum 8 saat uyuyacak şekilde ) kişinin yaşamında aktif olarak rol almasına daha fazla olanak tanıyor.

Gündelik işlerini, okul - eğitim hayatını ya da hastalığındaki tedavi sürecini bile hızlandıracak bu ince nokta; doğrudan da psikolojiyi olumlu etkiliyor. Erken kalkmanın yarattığı bu psikoloji ve faydaları da ileriye dönük olarak bir çok psikolojik ve fizyolojik problemin önüne geçmiş oluyor.

Doktorlar, psikologlar ve daha bir çok araştırmacı kapsamında toplanılan bilgilere göre erken uyanmanın, iyi bir ebeveyn veya insan olmakta dahi etkisi olabiliyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)