Farkında olmadan koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz! Virüsü geçirdiğinizi gösteren 7 belirti!

Farkında olmadan koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz! Virüsü geçirdiğinizi gösteren 7 belirti!

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgına ilişkin son dönemlerde artan vaka sayılarıyla birlikte, uzmanlar daha önceden koronavirüs geçirmiş olanlar için 7 kritik belirtiyi açıkladı. İşte virüsü geçirenlerin gösterdiği 7 belirti

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle 24 milyondan fazla kişi salgına yakalanırken, 836 binden fazla kişi de hayatını kaybetmiş durumda. Salgın hala etkisini göstermeye devam ederken uzmanlardan flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada koronavirüsü geçiren kişilerin gösterdiği 7 belirti açıklandı.

KABALIK BÖLGELERDE HIZLI YAYILDI

Bulaşıcı hastalık uzmanları, salgının kalabalık bölgelerde daha hızlı bir şekilde yayıldığını ifade etti. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Vanderbilt Üniversitesi Tıp Okul'undan tıp doktoru Prof. William Schaffner, "Haftalar geçtikçe virüsün ABD'de özellikle de daha kalabalık bölgelerde düşündüğümüzden daha erkenden yayıldığı netleşti" dedi.

1 - 2020'NİN BAŞINDA AĞIR SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRDİYSENİZ

Pandeminin ilk zamanlarda virüsün Şubat ya da Mart sonuna kadar yayılmadığı düşünülüyordu. Ancak yapılan araştırma sonucunda, Çin'de kış aylarında incelenen grip şüphelisi kişilerde yaklaşık her iki kişiden birinde koronavirüs tespit etti. Büyük ihtimalle ABD'ye virüs, yılın başında geldiği düşünülüyor.

Belirtilere göre soğuk algınlığı ile koronavirüsü ayırmak çok zor. Ancak iki hastalık arasındaki farkta koronavirüste mide ve bağırsak sorunlar görülmüyor.

Farkında olmadan koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz! Virüsü geçirdiğinizi gösteren 7 belirti!

2 - TAT VE KOKU KAYBI

Tat ve koku kaybı koronavirüsün en sık görülen belirtileri arasında. Yapılan araştırmaya göre koronavirüs hastalarının yüzde 27'si tat ve koku kaybı yaşarken, 7 - 10 gün içerisinde iyileşme kaydediliyor. Koronavirüs geçiren kişilerde bu durumun 1 ay sürebileceği belirtiliyor.

3 - ANLAMSIZ SAÇ KAYIPLARI

Konuyla ilgili çok fazla araştırma yapılmasa da saç kaybı, koronavirüs geçiren kişilerde daha fazla görülüyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre saç kaybı yaşıyorsanız, koronavirüsü geçirmiş olabilir, ya da hamilelik, kilo kaybı ya da stres gibi çeşitli durumlarla karşılaşmış olabilirsiniz.

4 - BAZEN NEFES DARLIĞI OLUYORSA

JAMA'da yayımlanan bir araştırmanın sonucuna göre koronavirüs salgının geçiren kişiler iyileştikten sonra da nefes darlığı gibi konulardan şikayetçi

5 - GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK

JAMA'nın yapmış olduğu çalışmaya göre kişilerdeki geçmeyen bir diğer belirti ise öksürük. Öksürük genellikle kuru bir şekilde balgamsız olarak görülüyor.

Farkında olmadan koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz! Virüsü geçirdiğinizi gösteren 7 belirti!

6 - YORGUN HİSSETMEK

Koronavirüs salgının geçiren kişilerde geçmeyen bir diğer belirti ise yorgunluk. Kişiler yaklaşık 2 ay sonra bile yorgun hissetliklerini ifade etti.

Dr. Adalja ise yapmış olduğu açıklamasında, "Belirli bir süre yorgunluk hisseden hafif hastalıklar görüyoruz" ifadesini kullandı.

7 - ALIŞILMADIK BELİRTİLER GÖSTERMEK

Uzmanlar, salgının yeni bir virüs olması sebebiyle, her geçen gün yeni verilerin elde edildiğini ifade ediyor. Dr. Schaffner, yaptığı açıklamasında kişilerin beklenmedik ve geçmeyecekmiş belirtiler gösterdiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler