Halsizlik, öksürük ve ateş başlamadan bu belirtiyi yaşıyorsanız, koronavirüse yakalanmış olabilirsiniz!

Halsizlik, öksürük ve ateş başlamadan bu belirtiyi yaşıyorsanız, koronavirüse yakalanmış olabilirsiniz!

Her geçen gün koronavirüs ile ilgili daha yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Salgının başlangıcından beri en temel belirtiler arasında olan halsizlik, öksürük ve ateş dışında ilk dönemlerde görülen bir belirti daha ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama Doç. Dr. Ceyhun Arıcı tarafından yapıldı.

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceyhun Arıcı yaptığı açıklamasında koronavirüsün bir yeni belirtisi hakkında önemli uyarılarda bulundu. Ateş ve kuru öksürük olmadan ortaya çıkan göz kızarıklığının da koronavirüs belirtisinin olabileceğini belirtti.

Dr. Arıcı yapmış olduğu açıklamasında salgının en temel belirtileri arasında olan ateş, kuru öksürük, halsizlik gibi belirtiler görülmeden de ortaya çıkan göz kızarıklığının da koronavirüs belirtisi olabileceğini ve salgının bu şekilde başlayabileceğini açıkladı.

TEST YAPTIRMASI GEREKİYOR

Arıcı, açıklamasının devamında göz kızarıklığı yaşayan kişilerin mutlaka test yaptırması gerektiğinin de altını çizdi.

KIZARLIKLIK BİR GÜN SÜRERSE

Uzman isim açıklamasında göz kızarıklığı yaşayanların bir gün sürmesi durumunda hastaneye başvurarak, PCR ya da antikor testi yaptırması gerektiğini sözlerine ekledi.

GÖZYAŞINDA VİRÜS OLABİLİR

Koronavirüsün yüzde 32'li oranlara kadar göz tutulumuyla başlayabileceğini belirten Dr. Arıcı, hastalığın aktif semptom yapmadan bu aşamada da bulaştırıcılık olabileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.