İlaç Fiyatlarına Zam Geliyor! İlaç Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Döviz kurlarında devam eden artışlardan sağlık sektörü de nasibini aldı. Fiyat Değerlendirme Komisyonu (FDK) yaptığı son toplantıyla beraber ilaç fiyatlarına %10'luk bir değerle zam yapacaklarını açıkladı.

SAĞLIK 17.01.2017, 09:04
İlaç Fiyatlarına Zam Geliyor! İlaç Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Döviz kurlarında devam eden artışlar muayene ücretlerinin zamlanmasından sonra ilaçlara da etki etti. Hastane muayene ücretlerinin hesaplanmasıyla beraber %20 ile %60 oranında zam yapılacağının ardından ilaç fiyatlarınada zam yapıldı.

Bakanlık temsilcilerinin katıldığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu (FDK) ocak ayı içerisinde yaptığı son toplantıyla beraber ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kur değerlerinin 2.1166 TL'den 2.3421 Türk Lirası'na çıkarılmasına karar verildiği belirlendi.

BÜTÜN İLAÇLARA ZAM GELİYOR

Bu sayede muayene ücretlerinin ardından ilaç fiyatlarında da yüzde 10.65 oranında zam yapıldığı belirlendi.

İlaçlara yapılan zamlı fiyatların  20 Şubat 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacağı açıklandı. Bu artış sayesinde piyas a içerisinde bulunan tüm ilaçları kapsayacağı belirlendi. Türkiye'de kamunun sağlık harcamalarını kontrol altına alabilmek için ilaç fiyatlarının belirlenmesinde "kur sabitleme" sistemi uygulanabilmekte.

TOPLANTI 3 OCAKTA YAPILDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Fiyat Değerlendirme Komisyonu (FDK) 3 Ocak tarihinde bir toplantı düzenledi. Toplantıda ilaçların Türkiye'deki fiyatları masaya yatırılarak zamlar konuşuldu. Bu konudaki ilaç firmalarının talepleri de değerlendirilerek söz hakları talepleri oluşturuldu. Öte yandan SGK, vatandaşların ilaç fiyatlarındaki artışlardan dolayı etkilenmemesi ve mağdur olmaması nedeniyle çalışma başlattığını ifade etti.

KUR ARTIŞINA OCAK ŞARTI GETİRİLMİŞTİ

Geçen sene firmalarla beraber yapılan sözleşmelerde idarenin uygun gördüğünde kurlarda değişiklik yapabilmesini sağlayan maddeler kaldırıldı. Her yılın ocak ayında ilaçta kur değerlendirmesi yapılması şarta bağlandığı belirlendi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)