banner731

Ispanak zehirlenmesi hakkında sağlık müdürlüğünden yeni açıklama: 108 kişi!

İstanbul’da ortaya çıkan ıspanak zehirlenmesiyle ilgili olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yeni açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada gün boyunca sağlık kuruluşlarına 108 kişinin başvurduğu başvuru yapanlar arasında 80'inin taburcu olduğunu 28'inin ise gözlem altında tutulduğu aktarıldı.

SAĞLIK 04.11.2019, 23:25
Ispanak zehirlenmesi hakkında sağlık müdürlüğünden yeni açıklama: 108 kişi!

İstanbul’da meydana gelen ıspanak zehirlenmesi son olarak Tekirdağ’a da sıçramıştı. Tekirdağ’da da hastaların tedavi altına alındığının duyurulmasının sonrasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ıspanak zehirlenmesiyle ilgili olarak yeni bir açıklama geldi.

80 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Son günlerde medyada yer alan gıda zehirlenmeleri haberlerine ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 4 Kasım 2019 tarihi itibari ile sağlık tesislerimize; atropin ve scopalamin içeren yabancı otların tüketimi sebebiyle oluşan rahatsızlıklara istinaden toplamda 108 kişi başvurmuştur. Bu kişiler, uzman sağlık personellerimizce değerlendirilip gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak 80'i taburcu edilmiş olup 28'i ise gözlem altındadır. Bu otların tüketiminin klinik bulguları; görme bulanıklığı, cilt kuruluğu, taşikardi, kabızlık ve bazen hipertansiyon belirtileri şeklinde görülebilmektedir. Şu an itibari ile hastalarımızın herhangi bir hayati tehlikesi söz konusu değildir. Ayrıca, sosyal medya üzerinden kaynağı belli olmayan birçok paylaşım yapılmış olup, resmi makamlar tarafından doğrulanmadıkça hiçbir bilgiyi dikkate almayınız."

Yorumlar (0)