Kamuda Geleneksel Tıp Eğitimi: Sülük ve Hacamat

Bir kamu hastanesinde isteyen doktor, eczacı ve diş hekimlerine geleneksel tıp eğitimi veriliyor. İsteyenlere 40 saatte hacamat ve sülük eğitimi veriliyor ve ücret eğitim türüne göre değişiyor.

SAĞLIK 26.09.2017, 08:39
Kamuda Geleneksel Tıp Eğitimi: Sülük ve Hacamat

Geleneksel tedavi yöntemlerini Büyükanne ve büyükbabalarımızdan çoğunlukla duyarız. Bu yöntemler günümüzde çok az sayıda kamu hastanesinde modern yöntemlerle uygulanıyor.

Uygulamayla, hijyenik olmayan ortamlarda ehil olmayan kişilere tedavi olmak yerine sertifikalı hekimlerce uygulanan merkezleri seçmek hem risklerden koruyor hem de sağlık kazandırıyor.

15 DALDA EĞİTİM VERİLİYOR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp bölümü İdari ve Eğitim Sorumlusu Dr Kanat Tayfun kendi hastanelerinde isteyen doktor, eczacı ve diş hekimine bu geleneksel tamamlayıcı tıp alanında önceden belirlenen 15 dalda eğitim verildiğini ifade etti. 

UYGULAMA VE TEORİ

Konu ile ilgili olarak Gazete Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu'nun aktardıklarına göre eğitimlerde teori ve uygulama söz konusu. Bu eğitimler hastanenin konferans salonlarında hafta içi ve hafta sonu veriliyor. Akademik çevreden isimlerle özel klinik ve hastanelerde görev yapıp yönetmeliklerce eğitim vermeye yetkin doktor, eczacı ve diş hekimleri, doktorları eğitiyor.

"ALTERNATİF TIP DENMESİNE KARŞIYIZ"

Konu ile ilgili olarak Dr. Kanat Tayfun bir açıklama yaptı. Dr. Tayfun açıklamalarında "Bu uygulamalara 'alternatif tıp' denmesine karşıyız, çünkü tıbbın alternatifi yoktur. Burada en önemli unsur Doğu ve Batı tıbbının entegrasyonunu sağlamak ve geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları ile destek olmaktır" ifadelerine yer verdi. 

"GERİ DÖNÜŞLER SAĞLANIYOR"

Ayrıca Dr. Tayfun 'Baş ağrım veya migrenim var!' diyerek polikliniğimize gelen hasta, önce nöroloji servisine gönderiliyor. Tanısı konup, tedavisi düzenlendikten sonra ünitemizde uygun tedaviye alınıyor. GTT uygulamaları ile ilaç dozu, hastalık ve tedavi süresi kısaltılıyor veya sorunun tamamen bitirilmesi sağlanıyor. Bel -boyun ağrısı veya fıtıkla gelen hastaların cerrahi yaklaşımlardan önce ilgili uzmanlık dalındaki doktorun yönlendirmesi ile ameliyat olmadan çözüme kavuşturulmasına çalışılıyor. Hastanemizce etkin kullanılan bu modelle olumlu geri dönüşler sağlanıyor." dedi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)