Koronavirüs salgınında sevindiren açıklama Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan geldi! Vaka sayısı 100'e düşecek

Koronavirüs salgınında sevindiren açıklama Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan geldi! Vaka sayısı 100'e düşecek

Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nda her gün açıklanan vaka sayısında büyük bir düşüşün 6 hafta sonra gerçekleşeceğini duyuran Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ciddi hatalar yapılmaması durumunda, "6 hafta sonra yeni vaka sayısı 100'e inebilir" dedi.

Koronavirüs salgının çıktığı ilk günlerden itibaren önemli açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  sevindiren bir açıklama yaptı.

TEDBİRLERE SIKI UYULURSA VAKA SAYISI 100'E DÜŞEBİLİR!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgınında Türkiye'de günlük vaka sayısı ile ilgili yaptığı açıklamada alınan tedbirlere sıkı bir şekilde uyulması ve arada dalgalanmaların büyük olmaması halinde 6 hafta içinde vaka sayısının 100'e inebileceğini dile getirdi.

BELİRTİSİZ HASTALARI BULMAK KOLAY OLMAYACAK

"Şu andaki bu azalma böyle devam ederse, 5 binlerden binlere kadar inen süre kadar kısa sürmesini beklemiyoruz." diyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,, "Çünkü belirtisiz insanların vakaya neden olduğu bir döneme gireceğiz. Onları bulmak hastaları bulmak kadar kolay olmayacak. Öyle olduğu için yavaş yavaş azalacak. Bu şekilde devam eder ve arada dalgalanmalar büyük olmazsa 6 hafta civarında vaka sayısı 100'e iner." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınında sevindiren açıklama Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan geldi! Vaka sayısı 100'e düşecek

CAMİLERDE İBADET EDECEKLERE ÖNEMLİ UYARI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ibadete açılacak camiler için vatandaşa önemli uyarılarda bulundu. Ceyhan'ın önerileri şöyle:

1.) Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor.

2.) Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli.

3.) Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.

4.) Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.

5.) Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması gerekiyor...

6.) İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.

7.) Maskeyle vaaz ve Kuran okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf, fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.

8.) Cami içlerindeki Kuran kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler