Koronavirüsle birlikte hayatımıza giren yumruk tokuşturarak selamlaşmada gizli tehlike!

Koronavirüsle birlikte hayatımıza giren yumruk tokuşturarak selamlaşmada gizli tehlike!

Koronavirüs hayatımıza girdiği andan itibaren alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Sarılmaktan kaçındığımız bu dönemde yumruk tokuşturarak selamlaşma herkes tarafından tercih edilen bir selamlaşma türü oldu. Ancak uzmanlardan çok ciddi bir uyarı geldi. Yumruk tokuşturarak selamlaşmada büyük tehlike var. Detaylar haberimizde..

Konuyla ilgili açıklama Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın tarafından yapıldı. Yalın, yapmış olduğu açıklamasında bu dönemde rehavete kapılarak, yumrukların tokalaştırılarak selamlaştırılması durumunda farklı hastalıkların taşınabileceğini belirtti.

YENİ SELAMLAŞTIRMA TÜRLERİ ORTAYA ÇIKTI

Ölümcül virüsün temasla bulaştığının duyurulmasından sonra artık farklı selamlaşma türleri hayatımıza girmeye başladı. Konuyla ilgili Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, farklı tür selamlaşmaların tercih edilmeye başlandığının ancak bunların da çok riskli olduğunun altını çizdi.

Koronavirüsle birlikte hayatımıza giren yumruk tokuşturarak selamlaşmada gizli tehlike!

SELAMLAŞMAYI DA ENGELLEMEMİZ GEREKİYOR

Yalçın, açıklamasında temaslı bir şekilde selamlaşmanın da engellenmesi gerektiğini ifade etti. Ufak bir ihtimal de olsa hastalığa yakalanabilme ihtimalinin olduğunun altını çizen Yalçın, ellerin vücudun en kirli yer olduğunu ifade etti. Bu sebeple her türlü temastan uzak durulması gerektiğini söyleyen uzman isim, yemek öncesi ya da sonrasında bir yere dokunulduğunda hemen ellerin yıkanması gerektiğinin altını çizdi.

SOSYAL TEMAS OLMADAN BUNU YAPMAKTA YARAR VAR

Uzman isim, en az 1,5 metre mesafenin göz önünde tutularak, farklı selamlaşmaların yapılabileceğini ifade ederek, "En az 1.5 metrelik mesafeyi göz önünde tutarak, farklı selamlaşmalar yapılabilir. Bir sosyal temas olmadan bunu yapmakta yarar var" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler