Sağlık veri sisteminde yeni dönem! SİNA sistemi uygulamaya girdi.

Sağlık Bakanlığınca, sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet sunucularına ait dijital kayıtların canlı izlenmesine olanak sağlayan "Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler" (SİNA) sistemi uygulamaya girdi.

SAĞLIK 28.08.2019, 12:35
Sağlık veri sisteminde yeni dönem! SİNA sistemi uygulamaya girdi.

Sağlık Bakanlığınca,  sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet  sunucularına ait dijital kayıtların canlı olarak izlenmesine olanak sağlayan  sistem hayata geçirildi    AA muhabirinin, Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre, kurum  kaynaklarının daha etkin yönetilmesi, merkez ve taşra teşkilatı kullanıcılarının  etkin ve hızlı karar alma yetisinin arttırılması amacıyla özel bir sistem  oluşturuldu.  Vatandaşların kendi sağlık verilerini görmek için kullandıkları  "e-nabız" benzeri bir sistem, sağlık yöneticileri ve hekimler için de  etkinleştirildi.

 Türk mühendislerce TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen yerli ve milli  sistem sayesinde, hekim kendi performansını, hastalarının genel profilini,  yazdığı ilaç, istediği tahlil ve yaptığı müdahaleleri Türkiye, il, kurum  ortalamaları ve dünya sağlık standartlarıyla karşılaştırmalı görebiliyor. Ayrıca, başhekimler ve Türkiye genelindeki tüm sağlık yöneticileri  yüksek veri teknolojisiyle, istatistikleri nedensel analitik çerçevesinde  izleyebiliyor.

Sistemde veriler, istatistiksel formüllerle değil canlı ve renkli  grafiklerle yer alacak. Harita üzerinde problemli bölgeler sorun oluştuğu anda  belirginleşerek hızlı müdahaleye olanak sağlanacak. Performans kartlarıyla  geçmişe göre ilerleyen ve gerileyen alanlar gözlemlenebilecek. İlk adımı geçen yıl hastane acil servislerindeki yoğunluğun canlı  takip edilmesiyle atılan sistem geliştirilerek, sağlık alanında elde edilen  kazanımlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Yorumlar (2)
İsmail koç 3 hafta önce
Sağlık alanında daha etkin olmak adına çok güzel bir sistem hayırlı olsun
Erkin 3 hafta önce
Bilişimde iş zekası konusunda iyi gelişmeler, iş imkanları, hadi hayırlısı