Sitokin fırtınası nedir? Belirtileri ne? Nasıl önlenir?

Sitokin fırtınası nedir? Belirtileri ne? Nasıl önlenir?

Yaklaşık 1 yıldır dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgınına ek olarak son dönemlerde sitokin fırtınası herkesin merak konusu oldu. Koronavirüs döneminde nefes darlığı ve ateş gibi durumları niteleyen sitokin fırtınası olarak adlandırılan bu durum, aslında bağışıklık sistemi üzerinde yer alan olumsuzluk olarak da tanımlanmaktadır. Peki, sitokin fırtınası belirtileri nedir? Sitokin fırtınası için nasıl önlem alınabilir? Merak edilen detaylar haberimizde

Medicana International İstanbul Hastanesi İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Şengül, koronavirüs salgını döneminde sitokin fırtınası yaşadığını belirterek, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

PROTEİNLERİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Sitokin fırtınasını, vücudun bağışıklığı yabancı proteinleri yok etmeye çalıştığını, bazen bunu başardığını, ancak başaramadığında, daha etkili silahlar ürettiğini ifade eden uzman isim, bu durumu sitokin olarak adlandırdığını ifade etti.

Sitokin fırtınası nedir? Belirtileri ne? Nasıl önlenir?

"BİZ BUNLARA SİTOKİN ADINI VERİYORUZ"

Dr. Şengül, açıklamasında sitokin fırtınası adı verilen olayı yaşadığını ifade ederek, "Bu aşamada vücudun bağışıklığı yabancı proteinleri görür ve uyarılarak bunları yok etmeye çalışır. Eğer bunlara normal dozda bir yanıt veriyorsa onu yok eder zaten. Bazen doğal bağışıklık yok edemez o zaman onlara özgü birtakım silahlar üretir. Biz bunlara sitokin adını veriyoruz" dedi.

Sitokin fırtınası nedir? Belirtileri ne? Nasıl önlenir?

"BİRKAÇ SAAT İÇİNDE KENDİMİ İYİ HİSSETİM"

Açıklamasının devamında sitokin fırtınası hakkında önemli bilgiler veren uzman isim, şu ifadeyi kaydetti:

"Sitokinler salındıkları hücreden çevresindeki hücrelere birtakım sinyaller iletirler. İşte bu sitokinler kontrol edilmek zorunda. Bunlar eğer kontrolsüz salgılanırsa bu sefer aşırı reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar aşırı ve kontrolsüz şekilde salındığında etrafında ne varsa yıkıp çevredeki sağlam dokuları da öldürür. Bağışıklık sisteminiz tamamen kendi dokularınızı yok etmeye başlıyor. Bu durdurulamaz şelale halinde kendini kötü bir noktaya götürüyor. Bunu durdurmazsanız hastayı kaybedebiliyorsunuz. En son 'sitokin fırtınası' adı verilen olayı ben de yaşadım. Koronavirüse yakalandım, kullandığım ilaçlara rağmen uzunca bir süre ateşim düşmedi. Durdurulamayan bir ateş, giderek artan bir nefes darlığı, nefes yetmezliği, bunun sonunda da her geçen saatinizin daha kötüye gittiğini hissediyorsunuz. İşte o zaman bu sitokinlerin reseptörlerini bloke eden bir ilaç kullandık. Mucizevi bir şekilde birkaç saat içinde kendimi iyi hissettim. O reaksiyonu durdurduğunuz zaman vücut kendini çok çabuk toparlayıp bu defa tamir edebiliyor. Bu ilaç bağışıklık sisteminin sitokin fırtınası dediğimiz olayı yarattığı zaman kullanılıyor"

Sitokin fırtınası nedir? Belirtileri ne? Nasıl önlenir?

SİTOKİN FIRTINASI TANISI

Yapılan tedaviye rağmen düşmeyen ateş ve akciğer hasarı, laboratuar değerlerine bozukluk olarak yansıyorsa, o durumda sitokin fırtınası tanısı konulduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler