Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Hem soğuk hem de grip, solunum yollarımıza bulaşan virüslerden kaynaklanır. Her ikisi için semptomlar oldukça benzerdir, ancak ikisi arasında farklılaşan ince bir çizgi vardır.

SAĞLIK 06.12.2018, 22:40 07.12.2018, 00:23
Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı ve grip kış aylarında en sık görülen enfeksiyonlardan bazılarıdır. Bu enfeksiyonların her ikisi de ortak noktalara sahiptir ve bazen aralarında bir fark yaratmak zor olabilir. Hem soğuk hem de grip, solunum yollarımıza bulaşan virüslerden kaynaklanır. Semptomları benzerdir ve vücut üzerindeki etkileridir. Bununla birlikte, aralarında açık bir fark olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek aralarında hala yeterli fark vardır. Bu farklılıklar ayrıca soğuk algınlığı ve grip semptomlarını farklı şekilde tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığı veya gribiniz varsa size söyleyebilecek bazı belirtiler:

1. Tıkalı veya burun akıntısı varsa, muhtemelen bir soğuk algınlığı (bazen grip olabilir).

2. Aşırı hapşırma gripten daha soğuk olduğunu gösterir.

3. Öksürüyorsanız ve yeşil veya sarı balgam varsa, bu soğuktur. Kuru öksürük durumunda, griptir.

4. Boğaz ağrısı çoğunlukla soğuk algınlığı gösterir ve bazen grip olabilir.

5. Hafif kafa ve vücut ağrıları durumunda, üşüdünüz. Ancak vücudun her yerinde ciddi ağrı varsa, gripten muzdarip olursunuz.

6. Mide bulantısı bazen grip belirtisi olabilir, ancak soğuk algınlığı olmayabilir.

7. Ateş durumunda, yetişkinlerde soğuk algınlığı olabileceğine dair nadir rastlanma olasılığı vardır. Aksi halde ateş, grip olduğun anlamına gelir.

8. Eğer titreme ve terleme hissediyorsanız, gripten muzdarip olduğunuz anlamına gelir.

9. Soğuk belirtileri bir süre boyunca yavaşça görünecektir. Oysa grip semptomları birkaç saat içinde daha hızlı görünecektir.

Soğuk algınlığı veya grip olup olmadığını kontrol etmek için diğer ipuçları:

Enfeksiyon olarak, yılın herhangi bir zamanında bir soğuk size çarpabilir. Ancak, onu yakalama şansınız kış mevsimindedir.

Diğer yandan gribi kasımdan mart ayına kadar devam eder. Bazıları Ekim ayında ve hatta Mayıs ayında grip yakalayabilir. Grip yılın diğer zamanlarında da yakalanabilir, ancak belirtiler alerjilerden veya soğuktan kaynaklanır.

Grip, özellikle çocuklar ve yaşlılar arasında soğuktan çok daha kötü hissediyor. Grip, pnömoni gibi bazı ciddi hastalıklara yol açabilir ve hatta hastaneye yatışa neden olabilir.

Çoğu durumda, doktorun soğuk algınlığı veya grip olup olmadığını bilmesi bile zordur. Gerçekte sahip olduğunuz şeyi bulmak için bir test gerekebilir.

Yorumlar (0)