Fiziksel uygunluk;  yaşadığımız gün içerisinde rutin yaptığımız işleri yorgunluk duymaksızın canlı bir şekilde yapabilmek ve serbest zamanlarımızı keyifle geçirebilmek için gerekli enerjiye sahip olmaktır. 

Fiziksel Uygunluk Bileşenleri  

Fiziksel uygunluk spor ve sağlıkla ilgili olarak iki şekilde ele alınır: Kardiyovasküler dayanıklılık, kas kuvveti, kas dayanıklılığı, esneklik, vücut kompozisyonu sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bileşenlerini oluşturur. 

Bunun yanında çabukluk, koordinasyon, sürat, güç gibi faktörler performans ile ilgili fiziksel uyguluk bileşenlerini oluşturur. Denge bir yandan performans ile ilgili fiziksel uygunluk bileşeni iken, günlük yaşam içerisinde düşmelerin engellenmesi açısından ele alındığında sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk bileşeni olarak da değerlendirilir. 
 
Yapılan araştırmalara göre ortaya konan bu ayrımlar sonucunda, bireyin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk değerleri, kendi yaş ve cinsiyet grubuna göre belirlenen standartların altında kalırsa fiziksel uygunluğunun düşük olduğu kanısına varılır.

Ülkemizde sağlık harcamalarına her yıl milyonlarca lira akıtılmaktadır. Daha sağlıklı bir nesil aynı zamanda ekonomik olarak da ülkemizi güçlü kılacaktır.  

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak protokolle tüm ülke çapında yaklaşık 15 milyon öğrenciyi kapsayan “sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi” uygulaması öğrencilerimizin daha sağlıklı bir nesil olarak yetişmesini hedeflemektedir. Okullardaki beden eğitimi ve spor öğretmenleri yılda iki ölçüm alarak, e-okul sistemine her öğrencinin ayrı ayrı kas kuvveti, kas dayanıklılığı, esneklik, boy ve kilosu ölçülerek ortaya çıkan beden kütle endeksi (BKİ) değerlerini girerek Edirne’den, Ardahan’a kadar tüm öğlencilerimizde durum tespiti yapılmaktadır. 

Öğrencinin ilk dönem yapılan ölçüm sonuçlarına göre sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesinde her öğrenciye otomatik olarak bir antrenman programı verilmektedir. Velilerimiz veli bilgilendirme sisteminden kendi çocuklarının sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk değerlerini görerek, gerekli önlemleri almaktadır.  Beden Kütle Endeksi (BKİ) yüksek çıkan öğrencilerimiz ise aile hekimlerine yönlendirilerek velilerde bir farkındalık oluşması sağlanmaktadır.

Konuyla alakalı geçen yıl Nuts2 kapsamında, 12 ilde, 8000 üzerinde beden eğitimi ve spor öğretmenine bizzat tarafımızdan seminer verilmiştir. Sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesinin önemi vurgulanarak, bunun eğitim sistemimizde büyük bir yenilik olduğu, sağlıklı nesillerin yetişmesinde beden eğitimi ve spor dersi ve öğretmeninin ne kadar vaz geçilmez olduğunun görülmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Doğru ve dürüst yapılan ölçümler sonucunda ülkemizde önce durum tespiti yapılacak, sonra antrenman programlarına göre çalışılarak, eksiklerimiz giderilmesi sağlanacaktır.
 
Üniversiteler alınan veriler üzerinde çok ciddi çalışmalar yaparak, köy köy her bölgemizin sosyolojik, psikolojik, fizyolojik ve sportif olarak ne durumda olduğunu görecek bu konular üzerine birçok bilimsel çalışma yapılacaktır.  Tüm ülkemizin dâhil olduğu ölçümler sonucunda dünyada ilk defa Türk normları çıkarılacaktır. 

Dünya Bankası konuyla yakından ilgilenmektedir. Dünya Bankası Türkiye temsilcisi Safir hanımla geçen yıl yapmış olduğumuz röportaj New York genel merkeze iletilmiş ve New York’tan gelen rapor Sağlık Bakanlığımıza sunulmuştur. 

Dünya Bankası Türkiye temsilcisi projenin önemini şu sözlerle ifade etmiştir; “hocam biz Dünya Bankası olarak Türkiye’den iki proje ile ilgileniyoruz. Biri sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi, diğeri ise kantinlerde satılması yasaklanan gazlı içecekler, fastfood ürünleri”. 

Şimdi bize düşen çocuklarımızın ölçümlerini sıkı bir şekilde takip ederek, zayıf kaldığımız alanlarda bakanlığımızın bize verdiği antrenman programlarını uygulamak.  Bu programlar ekonomik düzeyi ne olursa olsun herkesin evinde bile rahatlıkla uygulayabileceği hareketlerden oluşmaktadır. Veli olarak kendimize şu soruyu soralım; bizim için çocuklarımızın sağlığı mı daha önemli yoksa zengin olması mı? Eğer cevabımız sağlığı ise bunun en kolay yolu bu karneye sahip çıkmaktır.  

Gelecek güzel günlere gebe. Daha güçlü, daha üretken, lider bir Türkiye için el ele, gönül gönüle olmak dileğiyle. 

Başka Türkiye yok…

Uzman Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni / Hasan GÖKTEN

hasangokten@hotmail.com

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL

NOT: BU HABERİN/MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR...  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.