Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balkon Konuşması

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan klasikleşen balkon konuşmasını gerçekleştirdi. Seçim sonuçlarına ve Türkiye'nin atacağı adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını siz okuyucularımıza aktarıyoruz.

SEÇİM SONUÇLARI 25.06.2018, 03:10 25.06.2018, 03:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balkon Konuşması

Büyük bir heyecanla beklenen 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanması ve oy oranlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan her seçim sonrası klasik haline gelen balkon konuşmasını tekrarladı. 

Türkiye geneli cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52.54 gibi bir oy oranı yakalayarak en yakın rakibine yaklaşık 22 puanlık bir fark atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan balkon konuşmasında seçim sonuçlarını değerlendirdi. 

Konuşmasına milletime şükranlarımı sunuyorum diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının satır başlarını sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI

Hiç endişeniz olmasın beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Sadece Allah'ın huzurunda ruküda ve secdede eğildik. Aslında biraz daha erken saatlerde sizle birlikte olacaktım ancak İstanbul'da Cumhurbaşkanlığı konutunda yaşanan kazada bir evladımız kaza geçirdi. Onu ameliyata girinceye kadar doktorlarla, ailesiyle konuştum. Sonrada Ankara'ya geldik. Gereken müdahaleler yapılıyor. Şuanda ameliyatta. 

Çağ Atladık

Sevdanız, desteğiniz, kardeşliğiniz için havalimanında buraya yol boyu binlerce kardeşimin karşılama töreniyle her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Sizler 3 Kasım 2002 Kasım seçimlerinde yanımızdaydınız. Bizi iktidara taşıdınız. Durmak yok yola devam dediniz. Bu şarkı burada bitmez dediniz. Sizler 22 Temmuz 2007 seçimlerinde vesayete karşı mücadele ettik. 12 Haziran 2011 seçimlerinde yanımızdaydınız. Çağ atlattık.

Gezi olaylarında 17-25 Aralık olaylarında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yanımızdaydınız. Vandallara, ihanet çetelerine karşı koyduk. 2015 seçimlerinde yanımızdaydınız. Ellerini ovuşturarak Türkiye'nin diz çökmesini bekleyenlere derslerini hep birlikte verdik. 15 Temmuz darbe girişiminde buradaydınız. Genel Merkezi'mizi işgale gelmek isteyenler oldu Külliye'nin çevresindeyiniz.

Nerede bir darbeci varsa hepsinin karşısında oldunuz. FETÖ ihanet çetesine ve onlarla birlikte hareket edenlere sokakları hep birlikte dar ettik. Ülkemizi, ezanımızı, bayrağımızı, namusumuzu darbecilerin pençesinden kurtardık. ABD'ye kaçtılar. ABD'deki oylara bakıyorum. Oradaki oylarda oradan ana muhalefete baya oy gelmiş. Sizler 16 Nisan halkoylamasında sandıktaki iradenizle bizim yanımızdaydınız. 24 Haziran seçimlerinde yine yanımızda oldunuz. 

Bu Seçimin Galibi Demokrasidir

Bu seçimin galibi demokrasidir. Milli iradedir. Milletimizin kendisidir. 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir. Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı seçiminde demokrasi şölenine katılan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Tarih yazıyorsunuz. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere seçimler bizdekinin yarısını bile bulmayan katılımlarla yapılıyor. Türk milleti sandıkta iradesine sahip çıkarak demokrasiye haklarına ve özgürlüklerine ne kadar önem verdiğini tekrar gösterdi. Dün darbecilerin tanklarını toplarını silahlarını çıplak elleriyle durduran bu millet bugün aynı ellerle istiklaline sahip çıkmıştır.

Devlet Bahçeli ve MHP'lilere Şükranlarımı Sunuyorum

Türkiye 24 haziran gecesini bu sabah olduğundan çok daha güvenle bakarak tamamlayacaktır. YSK az önce bu seçimin galibinin Erdoğan olduğunu açıkladı. En yakın arkadaşımızla aramızdaki fark 20 puanın üzerinde. 22 puan. Şahsıma iffitakıma ve partime güvenen tüm kardeşlerime milletime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'nın bir diğer kanadı olan MHP'nin Genel Başkanı Bahçeli ve tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. 

Yazıcıoğlu'nun yadigarı alperenlere teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Türkiye bu seçimde partilerin ittifak tecrübesini de yaşamıştır. Hem partiler hem ülkemiz açısından hayırlıdır. Hem şahsımızın Cumhurbaşkanlığı adaylığı hem milletvekili adaylığı için çalışan AK Parti'nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Gece demediniz gündüz demediniz koştunuz koşturdunuz, çabaladınız.

Verdiğimiz Sözleri Yerine Getirmek İçin Koşturacağız

Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönem tüm bu eksikliklerimizi tamamlayacağız. AK Parti'yi milletimizle kurduk, getirdik. Gözümüz ve kulağımız milletimizle olacaktır. Verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturacağız. Yeni yönetim sistemimizle ilgili hazırlıkları tamamladık. Meclis toplanıp yeminimizi yapana kadar çalışmaları tekrar gözden geçirecek ve kemale erdireceğiz. Yemin töreninin hemen ardındanda bakanlarımızı bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulayacağız.

Türkiye'nin kaybedecek tek bir anı yok. Türkiye bir demokrasi imtihanını da tüm dünyaya örnek olacak şekilde geride bıraktı. Milletimiz tercihini kavgadan yana değil hizmetten yana oldu. Kazanan demokrasimiz, hizmet siyaseti, milli iradenin üstünlüğü, Türkiye, Türk milleti, bölgemizdeki tüm mağdurlar, dünyadaki tüm mazlumlar olmuştur. Sizlerin güvenine karşılık verebilmek için daha çok ter dökeceğiz, mücadele vereceğiz.

Ülkemizi 2023 Hedeflerine Ulaştıracağız

Sandıkta bize verdiğiniz güçle ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Terör örgütlerinin üzerine kararlılıkla gideceğiz. Ezanlarımız çok daha huşu ile okunacak. Her bir vatandaşımızın huzurunu refahını ileriye taşıyacağız. Türkiye tercihini demokrasisine sahip çıkmaktan, reformlarını devam ettirmekten kullanmıştır. Büyümeden, gelişmeden, kalkınmadan, dünyanın itibarlı, onurlu, sözü geçen bir ülke olmaktan kullanmıştır.

Türkiye tercihini PKK'dan FETÖ'ye kadar tüm terör örgütleriyle kararlı bir şekilde mücadele etmekten kullanmıştır. Bu sonuçlar Suriye topraklarını özgürleştirmeye, eve dönüş yollarını açmaya devam edeceğimizin göstergesidir. Türkiye'nin tüm mazlumlarının elinden tutmaya devam edeceğinin göstergesidir. Ülkemize kem gözle bakan terör örgütlerinden küresel çıkar çevrelerine kadar herkesin karşısında dimdik durulacağının ifadesidir. Milletimiz bu seçim sonuçlarıyla o kadar farklı mesajlar vermiştirki siyasal bilimciler çalışsa bunu zor çözer. 

Şu güzel manzara için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)