Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları: 24 Haziran 2018 Mersin Seçim Sonuçları ve Oy Oranları

Mersin Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim sonuçları anlık olarak en doğru bilgilerle kamupersoneli.net 'de.Mersin'de 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine ilişkin sonuçlar kamu haber merkezi kamupersoneli.net 'de. Milyonlarca vatandaş oylarını kullandı şimdi sıra sonuçları öğrenmede.

SEÇİM SONUÇLARI 24.06.2018, 20:38 12.02.2019, 20:18
Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları: 24 Haziran 2018 Mersin Seçim Sonuçları ve Oy Oranları

Mersin Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim sonuçları anlık olarak en doğru bilgilerle kamupersoneli.net 'de.Mersin'de 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine ilişkin sonuçlar kamu haber merkezi kamupersoneli.net 'de. Milyonlarca vatandaş oylarını kullandı şimdi sıra sonuçları öğrenmede. 

Seçim sonuçları için artık geri sayım başladı. YSK tarafından seçim yasakları kalkar kalkmaz Mersin iline ait Sonuçları ve Oy Oranları sitemiz kamupersoneli.net'de olacak. Mersin'den meclise  toplam 13 milletvekili seçilecek. 

SEÇİM SONUÇLARI 

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 39,15, Muharrem İnce yüzde 37,20, Meral Akşener yüzde yüzde 12,71 ve Selahattin Demirtaş yüzde 10,26 oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimi için geri sayım başladı. YSK, daha önce yaptığı açıklamada seçimlerin 24 Haziran Pazar günü yapılacağını açıklamıştı. Hemen ardından partiler seçim hazırlıklarına başladı ve milletvekili aday listelerini de YSK'ya sundu. Şimdi ise tüm illerde milyonlarca kişi bu önemli anı bekliyor. Mersin seçim sonuçları sayfamız üzerinde en son oy oranlarını an be an takip edebileceksiniz. Mersin seçim sonucu en hızlı ve doğru bilgiler ile yine burada.

MERSİN SEÇİM SONUÇLARI

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği 2018 seçim sonuçları hızlı ve en doğru bilgiler ile yine kamupersoneli.net'de olacak. Seçim yasağının kalkmasının ardından an be an seçim sonucuna bu başlık altından ulaşabileceksiniz.

24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİ HAKKINDA BİLGİLER

24 Haziran'da yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. Cumhurbaşkanlığına; siyasi parti grupları, en son yapılan milletvekili seçiminde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan partiler ya da en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek. Seçmenlerce aday gösterilmek istenen kişi, başvuru dilekçesi ve seçilme yeterliliğine ilişkin belgeler ile 131 bin 600 lirayı maliye veznesine yatırdığı dair makbuzla YSK'ye bizzat başvuracak

Bir kimse aynı zamanda, hem cumhurbaşkanı adayı hem de milletvekili adayı olamayacak ve aday gösterilemeyecek. Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılacak.

Cumhurbaşkanı ve TBMM'nin görev sürelerinin dolmasından önceki son pazar günü oy verme günü olacak. Görev süresi, birlikte yapılan bir önceki seçim tarihi esas alınarak belirlenecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 60 günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihi olacak.

Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde bu karar 48 saat içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan olunacak. Bu kararın verildiği günden sonra gelen 60. günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile TBMM genel seçimi birlikte yapılacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü olan 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

2017 Mersin Referandum Sonuçları 

2017 yılında yapılan referandum sonucunda Mersin hayır kararını vermişti. Referanduma katılan kişilerden yüzde 36,0 referanduma evet oyu verirken, yüzde 64,0 oranında kişi ise hayır kararını beyan etmişti. 

Yorumlar (0)