2016 LYS'de En Başarılı ve En Başarısız Liseler ( En İyi ve En Kötü LYS Ortalamasına Sahip Liseler)

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (2016 LYS) Heyecanı sona erdi. Sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Ve sınav sonuçları ile birlikte LYS 'ye dair sayısal bilgilerde ortaya çıktı. Peki en başarılı ve en başarısız liseler hangileri? LYS başarı ortalaması ve diğer detaylar bu haberimizde...

SINAVLAR 19.07.2016, 10:52 19.07.2016, 11:03
2016 LYS'de En Başarılı ve En Başarısız Liseler ( En İyi ve En Kötü LYS Ortalamasına Sahip Liseler)
 2016 LYS'de En Başarılı Liseler ! ( LYS Ortalaması En Yüksek Liseler)  

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı (2016 LYS) heyecanı sonuçların ÖSYM tarafından açıklanması ile bir bakıma sona erdi. Dün akşam saatlerine doğru ÖSYM tarafından yapılan LYS sonuçları duyurusu ile birlikte , 2016 LYS'ye ait sayısal bilgilerde ÖSYM tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre, LYS sınavlarına giren aday sayıları, LYS başarı ortalamaları gibi bir çok istatistik ortaya çıktı.


LYS için en çok başvuruda bulunan ve en çok katılım gösteren öğrencilerin bir bölümü ise  İmam Hatip Lisesi öğrencileri oldu, İmam hatip liselerini , Kız meslek liseleri takip ederken, teknik liseler ve endüstri meslek liseleri ve ticaret meslek liselerinden 40 bin civarında öğrenci LYS heyecanı yaşamıştı. Yine Aşağıdaki verilere de göz attığınız zaman en başarılı liselerden birinin de öğretmen liseleri olduğu görüntülenebiliyor. İmam hatip liseleri ise yoğun katılıma rağmen diğer bir çok liseden daha yüksek ortalamaya sahip. En düşük ortalamaya sahip liseler ise güzel sanatlar lisesi , Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri ve Çok az öğrenci ile bu heyecanı yaşayan Sekreterlik Meslek Liseleri oldu. İlgili tabloyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Peki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı resmi internet sayfasından paylaşılan istatistiki veriler ışığında LYS 'de en başarılı liseler hangileri oldu? Özel Liselerin ortalaması kaç oldu?  LYS sayısal verilerine bakıldığında en başarılı liselerin Fen Liseleri olduğu göze çarpıyor, ikinci sırada özel fen liseleri,  Polis Koleji ve Yabancı Dilde Eğitim Veren Özel Liseler LYS'de en başarılı ortalamaları yakalayan liseler oldu. Öğrenci sayısına bakıldığında ve bu liselere girişlerde yapılan eleminasyonlar göz önüne alınacak olursa bu sonuçlar aslında pek süpriz olmadı. Öğrenci sayısına göre iyi puan aldığı görülen anadolu liselerinin LYS ortalaması 221 olarak açıklandı, yine özel liselerde bu rakam 223 olarak göze batarken , en kötü ortalama Spor Lisesi'nde göze batıyor... 

LYS ve Üniversite tercih süreci ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları sayfanın altında bulunan yorum kısmı vasıtasıyla bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. Kamu personeli mobil uygulamasını ücretsiz indirerek LYS ile ilgili tüm gelişmeleri ve üniversite tercih süreci ile alakalı son dakika bilgilerini cep telefonunuza bildirim olarak alabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (1)
Hakan Özel 3 yıl önce
"Anadolu" İmam Hatip Liselerinin başarı ortalaması nedir acaba? Tüm İmam Hatip liseleri değil sadece "Anadolu" İmam hatip liseleri olarak?