2018 DGS Matematik Yorumları (Kolay Mıydı, Zor Muydu?)

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Dikey Geçiş Sınavı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Matematik testindeki soruları okuyucularımızla paylaşıyoruz..

SINAVLAR 22.07.2018, 11:05 31.01.2019, 22:30
2018 DGS Matematik Yorumları (Kolay Mıydı, Zor Muydu?)

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Dikey Geçiş Sınavı gerçekleştirildi. Sınav saat 10.15'te başladı ve 150 dakika sürdü. 

SINAVDA ÇIKAN KONULAR

Matematik testinde "İşlem Bilgisi Temel Kavramlar Basamak Kavramı Bölme-Bölünebilme OBEB-OKEK Rasyonel Sayılar Basit Eşitsizlikler Mutlak Değer Üslü Sayılar Köklü Sayılar Çarpanlara Ayırma I. Dereceden Denklemler Oran-Orantı Problemler Kümeler Fonksiyon İşlem Modüler Aritmetik Permütasyon-Kombinasyon-Olasılık Tablo ve Grafik Yorumlama Sayısal Yetenek" konularından adaylara sorular soruldu. 

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulandı. Testte 120 soru yer aldı. Sınavda uygulanan test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. 

Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacağı test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olduğu ifade edildi.

Peki sınav değerlendirmesi nasıl olacak? Konu ile ilgili olarak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan bilgilendirmeyi okuyucularımızla paylaşıyoruz...

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

KOLAY MIYDI, ZOR MUYDU?

Sınava katılım sağlayan adaylar 2018 DGS Matematik sınavının sorularının kolay mı zor mu olduğunu tartışıyor ve bu sorunun cevabını aramakta.

2018 DGS Matematik dersinde hatalı herhangi bir soru var mıydı? Sizler hangi sorularda zorlandınız? Size hangi sorular daha kolay geldi. Sınav süresi sorular sizler için yeterli oldu mu?

Yorumlar (0)