2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Ortaöğretimlerini tamamlayan veya tamamlayacak yüzbinlerce genç, eğitimlerine istedikleri üniversite bölümlerinde devam etmek için YKS'ye girecekler. Peki eğitimlerine üniversiteye geçiş sınavlarına ne zaman girecekler? Sınava başvurular ne zaman yapılacak? Sınav ne zaman gerçekleştirecek? Detaylar haberimizde...

2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Yüz binlerce üniversite hayali kuran genç üniversite hayallerini gerçekleştirmek adına 2018 yılında üniversitede eğitim almak için YKS'ye girecek.

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilecek Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecekler. 

Söz konusu üniversiteye geçiş sınavı ne zaman yapılacak? Adaylar sınav başvurularını hangi tarihler arasında yapılacak? İşte detaylar,

2018 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS ve YGS Sınav sisteminin değiştirilmesinin ardından adaylar bu sene üniversiteye geçiş sınavlarında YKS'ye girecekler. Konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden adaylara sınav ve sınava başvuru tarihlerini haberimizde paylaşıyoruz. 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) geçtiğimiz aylarda resmi internet sitesi üzerinden 2018 yılına ilişkin sınav takvimini paylaşmıştı. 

ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimine göre, üniversite geçiş sınavlarına girecek binlerce adaylar Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına başvurularını Mart ayının başında yapmaya başlayacaklar. 1 Mart tarihinde başlayacak başvuru işlemleri üç hafta devam edecek ve 21 Mart tarihine kadar sürecek. 

ÖSYM tarafından belirtilen süre zarfı içerisinde başvurularını çeşitli nedenlerden dolayı yapamayan adaylara ise bir günlük geç başvuru hakkı verilecek. Geç başvuru sürecinde başvuru yapacak adaylar, YKS başvurularını 4 Nisan tarihinde yapacaklar. 

SINAV HAZİRAN AYINDA 

Üniversite hayali kuran ve çalışmalarına devam eden binlerce aday 2018 YKS'ye 3 oturumda katılacaklar. 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sonavı 23 Haziran tarihinde yapılacak. Temel Yeterlilik Testi sonavına katılan adaylar daha sonra 24 Haziran tarihinde dil sınavı ve ikinci oturum testine katılacaklar. 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezini tarafından yayımlanan 2018 sınav takviminde yer alan bilgilere göre, 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE