2019 BİLSEM Sınav Sonuçları Bugün Açıklanacak! BİLSEM Saat Kaçta Açıklanır?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri'nin, 9 Ocak ile 24 Mart tarihleri arasında uyguladığı 2019 BİLSEM sınav sonuçları bugün yayınlanacak. MEB takvimine göre Mart ayı içerisinde açıklanması beklenen sonuçların yoğunluktan dolayı 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanması planlanmıştı. Peki BİLSEM sonuçları sorgulama ekranı nereden yayınlanacak? BİLSEM saat kaçta açıklanacak? Detaylar haberimizde...

SINAVLAR 19.04.2019, 11:28 19.04.2019, 15:38
2019 BİLSEM Sınav Sonuçları Bugün Açıklanacak! BİLSEM Saat Kaçta Açıklanır?

9 Ocak- 24 Mart tarihlerinde uygulanan Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) grup taraması sınav sonuçlarının Mart ayı içerisinde yayınlanması bekleniyordu. Ancak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada, sonuçların başvuru yoğunluğundan ötürü, 19 Nisan 2019 tarihine alındığını belirtmişti. Ayrıca yapılan son açıklama göre, sınavın sonuçlarının bugün 15:00'da yayınlanması bekleniyor.

Şimdi on binlerce öğrenci ve veli merakla sınav sonuçlarına bugün ulaşmayı bekliyor.

 BİLSEM sonuçları nereden yayınlanacak?

Bilsem sınav sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sayfasından ulaşılabilecek.

BİLSEM sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak?

Türkiye genelinde tablet bilgisayar üzerinden uygulanan Bilsem grup taraması sonuçları bugün 15:00'da yayınlanacak.

BİLSEM Nedir?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bir bilsem olmakla birlikte nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir.

BİLSEM’e Nasıl Başvurulur?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. Bu sınava 2017 yılına dek bireysel olarak başvuru yapılamıyordu. Diğer senelerden farklı olarak 2017 - 2018 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir.

Yorumlar (0)