2019 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Devlet personel kadrolarında görev almak isteyen binlerce vatandaş bugün yapılan 2019 KPSS sınavına girdi. En yüksek puanı alarak hayellerinde ki işi kapmak isteyenler KPSS sınavında ter döktüler. Peki 2019 yılı KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? işte yanıtı...

SINAVLAR 14.07.2019, 16:08 14.07.2019, 16:29
2019 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2019 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavı bugün yapıldı. KPSS sınavına binlerce vatandaş girdi. Sınav sonrası kaç puan alacağını merak edenler hemen 2019 KPSS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. 2019 KPSS sınav sonucu, ÖSYM'nin  https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek. Peki 2019 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

2019 KPSS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM KPSS sınav sonuçlarına ilişkin net tarih bilgisini adaylara duyurdu.

Sonuçlar 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak.

KPSS SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunmuştur. 

KPSS A VE KPSS B NEDİR?

– A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

– B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

2019 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A grubu ve öğretmenlik, Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz'da, 2019 KPSS A grubu ve öğretmenlik Alan Bilgisi 1. gün oturumları 20 Temmuz'da, 2. gün oturumları 21 Temmuz'da yapılacak. 2019 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 28 Temmuz 2019'da düzenlenecek. KPSS sonuçları ise 29 Ağustos'ta duyurulacak.

2019 KPSS lisans sınav başvuruları 3 Mayıs 2019 tarihinde başlıyor, 15 Mayıs 2019'da sona eriyor. KPSS geç başvuru tarihi ise 28 Mayıs 2019 saat 23:59'a kadardır. KPSS Ön lisans ve KPSS Ortaöğretim sınavları, 2019 yılında yapılmayacak. Sınavlar ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılacak.

KPSS SINAV SONUÇLARI YAYINLANDI MI?

Bugün memur adayları A Grubu kadrolar ve öğretmenlik için KPSS'ye girdi. Peki, KPSS sınav sonuçları açıklandı mı?

Yorumlar (1)
miko 4 ay önce
bir buçuk ay babaa geçermi ? şafak saycaz bildiğin .