2019 LGS'de Öğrencileri Bekleyen Büyük Tehlike!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 yılında LGS'nin ne zaman yapılacağıyla alakalı olarak tarih açıklandı. Açıklandı ancak öğrencileri bekleyen bir gelişme mevcut. İşte o detay...

SINAVLAR 27.11.2018, 18:41 27.11.2018, 18:51 Kerim Solak
2019 LGS'de Öğrencileri Bekleyen Büyük Tehlike!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz gün 2019 yılı içerisinde bu yıl Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav adıyla bilinen Lise Giriş Sınavı (LGS) tarihini açıklandı.

MEB tarafından açıklanan tarih ise 1 Haziran 2019 olarak duyuruldu.

Ancak LGS bu yıl olduğu gibi 2019 yılında da Ramazan ayında düzenlenecek ve düzenlenecek LGS ise Ramazan Bayramına 4 gün kala yapılacak.

Ayrıca öğrenciler Kadir Gecesi'nin bir sonraki günü sınava girecekler.

Diğer yandan 2019 yılında Ramazan 6 Mayıs'ta başlayacak ve 4 Haziran'da sona erecek.

Bu kapsamda sınavın Ramazan ayında yapılması oruç tutan öğrenciler açısından dezavantaj olarak görülüyor.

2019 yılında sınav günü sınav merkezleri tarafından yapılan tespitlere göre "düzenli oruç tutan" on binlerce öğrenci 'başarısı düşmesin diye' sınav günü (2 Haziran 2018) orucuna ara vermişti.

Bu kapsamda özellikle açlık ve şeker düşmesinden dolay sınav kaygısının başarılarını etkilemesinden korktukları için oruçlarına sınav için ara verdiklerini ifade etmişlerdi.

İNGİLTERE'DE DEĞERLENDİRME YAPILMIŞTI

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'daki sınav kurullarını temsil eden Nitelikler Ortak Kurulu'ndan (JCQ) yapılan açıklamada, Oruç tutacak Müslüman öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, GCSE matematik ve İngilizce gibi popüler ve kilit derslerin sınavlarının Ramazan öncesine alınacağını ancak diğer bazı sınavların Ramazan'da yapılmaya devam edileceğini duyuran JCQ, "Mümkün olduğu sürece, birçok GCSE ve A-level derslerinin sınavları, Ramazan ayı başlamadan düzenlenecek. Diğer sınavların ise sabah saatlerinde mi yoksa akşam üzeri mi düzenleneceği konusu da değerlendiriliyor" bilgisini paylaştı.
 

Yorumlar (0)