2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Soruları, Cevapları ve Yorumları (Kolay Mıydı, Zor Muydu?)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sona erdi. Türkiye genelinde 81 ilde uygulanan Liselere Geçiş Sınavında (LGS) milyonlarca öğrenci ter döktü ve şimdide Liselere Geçiş Sınavı (LGS) soruları, cevapları ve yorumları tartışılıyor. Peki LGS kolay mıydı, zor muydu?

SINAVLAR 01.06.2019, 13:01
2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Soruları, Cevapları ve Yorumları (Kolay Mıydı, Zor Muydu?)

81 ilde Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sınavı heyecanı yaşandı. İstediği liseye yerleşmek için emek veren öğrenciler 1 Haziran 2019 tarihinde (bugün) 2 oturumda düzenlenen Liselere Geçiş Sınavında (LGS) ter döktü.

Öğrenciler sınıflarda, veliler okul bahçesinde büyük heyecan yaşadı ve sınav sona erdi. Pek çok öğrenci şimdi sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe, soruları ve  cevapları araştırmaya başladı.

Kamupersoneli.net olarak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Soruları, Cevapları ve Yorumlarını değerlendiriyoruz....

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sona erdi.

Tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınav, iki bölüm halinde uygulandı.

Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru yöneltildi. Öğrenciler birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden soruları yanıtladı.

Sınavın birinci bölümünde 50 soruluk sözel alan için 75 dakika süre verilirken 40 soruluk sayısal alan testinden oluşan ikinci bölüm ise 80 dakika sürdü.

LGS kapsamındaki merkezi sınavla Türkiye genelinde bin 531 liseye öğrenci yerleştirilecek. Okulların toplam kontenjanı 139 bin 660 olarak açıklandı.

LGS NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB'in "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına ilişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu"nda yer alan takvime göre, merkezi sınav sonuçları 24 Haziran'da "https://www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınavsız yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterin de eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

PEKİ LGS KOLAY MIYDI, ZOR MUYDU?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sorularını, cevaplarını ve yorumlarını sınava giren adaylarla değerlendiriyoruz.

Peki Liselere Geçiş Sınavı (LGS) soruları kolay mıydı, zor muydu? Liselere Geçiş Sınavında (LGS) hangi sorularda zorlandınız?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) hakkında görüşünüzü alt kısımdan yorum olarak belirtebilir ve sınava giren diğer adaylarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Yorumlar (2)
Damla 7 ay önce
76 netim var sizce fen kazanır mıyımm, sayısal zordu(matematik) feni fulledim inkılabıda ingilizce ve türkçede ful sadece mat zorladı
Kaan 6 ay önce
Ben 365 aldım nereye yerleşebilirim