2019 üniversite sınavı ne zaman yapılacak? YKS, TYT, AYT sınav yerleri ve sınava giriş belgesi sorgulama

2019 üniversite sınavı için milyonlarca öğrenci için geri sayım başladı. YKS sınav yerleri geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklandı. 2019 YKS sınavı ne zaman? TYT ve AYT konu dağılımı nasıl olacak? Sınavda hangi testler yer alacak? İşte cevabı...

SINAVLAR 03.06.2019, 17:42
2019 üniversite sınavı ne zaman yapılacak? YKS, TYT, AYT sınav yerleri ve sınava giriş belgesi sorgulama

YKS sınav yerleri sorgulama nasıl yapılır?

ÖSYM geçtiğimiz günlerde YKS'ye girecek öğrenciler için sınav yerleri ve sınava giriş belgesini yayınladı. 

İşte sorgulama sayfası: http://www.osym.gov.tr/TR,15780/2019-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-2019-yks-sinava-giris-belgeleri-aciklandi-30052019.html

Sınava sayılı gün kala araştırılmaya başlandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için son viraja girildi. Üniversite sınavları için hazırlıklarına devam eden öğrenciler sınava girecekleri yerleri merak ediyor. Öğrenciler, YKS adıyla gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavından aldıkları puan ile geleceklerini belirleyecek. Peki, 2019 YKS sınavı ne zaman? 

YKS sınavı ne zaman yapılacak? 2019 TYT ve AYT tarihleri

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 15 Haziran 2019

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT): 16 Haziran 2019

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): 16 Haziran 2019

2019 YKS sınava giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

YKS sınav giriş yerleri henüz açıklanmadı. Bir önceki sınavlara baktımızda sınav giriş yerleri, sınav tarihinden 1-2 hafta öncesinde açıklanıyor. Buna göre, 2019 YKS sınav yerlerinin 3-7 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

YKS sınavında hangi testler uygulanacak? 

TYT'de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT'de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT'de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

TYT konu dağılımı nasıl olacak?

İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde geçtiğimiz senelere göre soru dağılımı biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor.

Temel Türkçe – 40 Soru

Temel Matematik – 40 Soru

Sosyal Bilimler – 20 Soru (5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü sorusu olarak ayrılıyor.)

Fen Bilimleri – 20 Soru (7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu olarak ayrılıyor.)

AYT konu dağılımı nasıl olacak?

Geçtiğimiz senelerde LYS için ders ders sınavlara giriyorduk. İki haftasonunda yapılan sınavda her gün bir dersin soruları ile karşılaşıyorduk. Girmek istediğimiz oturumlara da kendimiz karar veriyorduk. Bu sene ise her iş tek oturumda tamamlanacak. Karşınıza gelen soru kağıdında tüm dersler mevcut olacak ve size verilen zaman diliminde ister kendi alanınızın sorularını isterseniz tüm alanları çözebilme imkanına sahip olacaksınız.

Edebiyat-Sosyal Bilimler 1 – 40 Soru (Edebiyat 24, Tarih-1 10, Coğrafya-1 6 soru şeklinde dağılıyor.)

Sosyal Bilimler 2 – 40 Soru (Tarih-2 11, Coğrafya-2 11, Felsefe 12, Din Kültürü 6 soru şeklinde dağılıyor.)

Matematik – 40 Soru (Matematik ve Geometri olarak ayrılıyor.)

Fen Bilimleri – 40 Soru (Fizik 14, Kimya 14, Biyoloji 13 soru şeklinde dağılıyor.)

YKS'de baraj puanı kaç?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

Yorumlar (0)