e-YDS Nedir? Kimler Başvurabilir? YDS ile Farkları Nelerdir ?

1 Eylül 2016 tarihinde ÖSYM'nin e-YDS başvuru kılavuzunu açıklamasıyla beraber e-YDS sınavı yeniden gündeme geldi. e-YDS sınavına kimler girebilir? YDS'den farkı nedir ? Detaylar...

SINAVLAR 01.09.2016, 15:46 01.09.2016, 15:48
e-YDS Nedir? Kimler Başvurabilir? YDS ile Farkları Nelerdir ?
e-YDS: Elektronik Yabancı Dil sınavıdır. YDS sınavının elektronik ortamda yapılmasıdır yani. Birçok yabancı dil sınavı elektronik ortamda yapılıyordu. ÖSYM'de YDS sınavını elektronik ortamda uygulama kararı kaldı.

ÖSYM'nin yaptığı sınavlar, sınav merkezlerinde yapılır. Soru kitapçığı ve cevap anahtarı adaylara özel olarak sınav salonuna gelir. Adaylar, soruların cevaplarını kendilerine verilen cevap kağıdına işaretler ve sınav sonunda soru ve cevap kağıtlarını sınav görevlisine teslim eder.

Elektronik ortamlarda yapılan sınavlarda ise adaylar, sınava bilgisayar ortamında girer. Sorular ya bilgisayar ekranında görüntülenir ya da adayların kulaklıklarına okunur. Adaylar cevapları kulaklıklarında bulunan mikrofona sesli olarak okur veya bilgisayarda ilgili alanda işaretler. Elektronik sınavlar genellikle yabancı dil sınavlarında tercih edilir. Bunun nedeni, adayların kelime telaffuzlarını, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirmektir.

Elektronik ortamlarda sınava girecek adayların bilgisayar kullanma becerisine sahip olmaları gerekir. Sınav esnasında bilgisayar kullanımı konusunda kendilerine yardım edilmez.

YDS ve e-YDS'nin Farkı Nedir ?

- YDS ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez yapılır. e-YDS ise ÖSYM'nin belirlediği takvime göre yılda 12 kez yapılır.

- YDS sınav merkezlerinde yapılır, e-YDS ise sadece Ankara'da elektronik sınav merkezinde yapılır
Başvuru şekli YDS için de e-YDS için de aynıdır

- YDS'de herhangi bir kontenjan belirlenmemiştir, e-YDS'de ise kontenjan vardır

- Sınav süreleri 2 sınav için de aynıdır (150dakika)

- Sınav içerikleri ve sınav soru sayıları da aynıdır

Kamupersoneli.net
Yorumlar (2)
hicran 2 yıl önce
ben lise mezunuyum
Kayra 3 ay önce
İlkokul mezunları girebilirmi