LGS'de Din Kültürü Dersinden Muaf Olanlara Az Puan Krizi İddiası!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı'nda yeni bir kriz ortaya çıktı. MEB'in din dersinden muaf olan öğrenciler için alternatif için başka bir soru sormak yerine sonuç hesaplama yönetimini değiştirmesi veliler ve öğrenciler tarafından şikayet edilmesine yol açtı.

SINAVLAR 22.07.2018, 10:44 Kerim Solak
LGS'de Din Kültürü Dersinden Muaf Olanlara Az Puan Krizi İddiası!

LGS'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorunlarını çözmekle sorumlu olan öğrenciler Din dersi sorularını çözmediği durumda 50 soru üzerinden hesaplama yapılması Din dersinden muaf öğrencilerin kriz yaşamasına sebep oldu.

Eksik olan sorular sebebiyle az soru karşısında yapılan yanlışların sorumluluğunun artış yaşadığı yeni sistemde din sorunlarından muaf öğrenciler sorulmayan fazladan 10 sorunun yarattığı sorunların ortaya çıkmasına sebep oldu.

Cumhuriyet Gazete'sinde yer alan habere göre; Ayrıca sınav sonuçlarının inkılap tarihi sorularının ikiye çarpılarak hesaplanmasıyla giderilmesi talep edildi.

Sınav içerisin de din sorularından muaf olunmasına karşın hesaplama yönetiminde yapılan değişiklik sebebiyle öğrencilerin mağdur olduğu ifade edilirken bu konuyla alakalı olarak bir veli tarafından yapılan açıklamada;

"Kızım gerçekten çok büyük bir hayal kırıklığı içinde. Kızım aynı sayıda doğru soru yanıtlayan ve dinden muaf olmayan arkadaşından 40 puan daha az puan aldı" dedi.

AİLELER OLUMSUZ YANIT ALIYOR

Yaşananlara karşın MEB'e başvuru yapan ailelere olumsuz yanıtla karşılaştılar.

Yapılan görüşmelerde sorunların farkında olduğunu ifade eden aileler hesaplama yönteminin kılavuz içeirsinde belirlendiği ve bu kapsamda artık herhangi bir detay yapılamayacağı yanıtı aldıklarını ifade ettiler.

Ayrıca Bakanlığa bu konuda dilekçe yazan veliler; "6 Ağustos’ta yerleştirmeler başlayacak. İstediğimiz okulların kontenjanlarının bu sürede dolacağını düşünüyoruz. Çocuklarımızın hayal kırıklığının giderilmesini istiyoruz" diyerek sitemde bulundular.

Konu hakkında veliler; MEB'in bu konuyla alakalı olarak resmi bir açıklama yapması gerektiği talebinde bulunuyorlar.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)