22 Temmuz 2019 Pazartesi 17:35
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019 İlk Ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sonuçları Açıklandı! Bursluluk Sınav Sonuçları Sorgulama Ekranı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından İlk Ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları erişime açıklandı.

İlköğretim, ortaokul ve lise öğrencileri tarafından merak edilen sonuçlar MEB resmi web adresi http://www.meb.gov.tr aracılığıyla duyuruldu.

MEB daha önce yayımladığı duyurusunda sonuçların 22 Temmuz 2019 tarihinde erişime açılacağını bildirmişti. 

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

PEKİ BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

MEB tarafından paylaşılan detaylara göre bursluluk sınav sonuçlarının nasıl belirlendiği merak ediliyor.

MEB tarafından yayımlanan detaylara göre sonuçların şu şekilde belirlendiği paylaşıldı;

a Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.