Öğrencilerin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Heyecanı Başladı !

TEOG yerine Liselere Geçiş Sınavı (LGS) getirildi. Söz konusu sınav 2 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Liselere Geçiş Sınavına yaklaşık 1 milyon öğrenci katılacak. Gerçekleştirilecek sınavın sonuçları ise Temmuz ayının sonunda açıklanacak. Bu konu hakkında tüm detaylar haberimizde...

Öğrencilerin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Heyecanı Başladı !

Yapılan düzenlemeler kapsamında TEOG yerine Liselere Geçiş Sınavı getirildi. Liselere Geçiş Sınavı 2 Haziran 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan sınava 1 milyon öğrencinin katılması bekleniyor. Bu bağlamda liselere yerleştirme kılavuzu ise Temmuz ayının başında yayımlanacak.

SINAV SAYISAL VE SÖZEL İKİ BÖLÜMDEN OLUŞACAK

Sınava girecek öğrencilerin kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi renkli olacak şekilde yanında bulundurması gerekiyor. Sınav aynı gün içinde iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümünde 50 soru sözel olacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölümde ise 40 sayısal sorusu sorulacak ve 60 dakika süre verilecektir.

Sözel bölümde, 8'nci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimlerinden soru sorulacak.

126 BİN ÖĞRENCİ SINAVLA YERLEŞECEK

Tüm bunların yanı sıra yapılacak yerleştirmelere göre İstanbul'da 225, Ankara'da 82 ve İzmir'de 62 olmak üzere 81 ilde toplam bin 369 orta öğretim okuluna 126 bin 510 öğrenci sınavla yerleştirilecek. Ayrıca Liselere Geçiş Sınavına katılan ve tercih yapma hakkına sahip olan öğrencilere ayrıca 5 tercih hakkı daha verilecek.

KAMUPERONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE