ÖSYM son dakika olarak duyurdu! 2019 YKS sınava giriş yerleri ve sınava giriş belgeleri yayınlandı

YKS sınava giriş belgeleri yayınlandı... ÖSYM, 15-16 Haziran'da yapılacak YKS'ye girecek adayların sınava giriş belgelerini http://ais.osym.gov.tr adresinden açıkladı.

SINAVLAR 30.05.2019, 09:25 30.05.2019, 10:09
ÖSYM son dakika olarak duyurdu! 2019 YKS sınava giriş yerleri ve sınava giriş belgeleri yayınlandı

YKS sınavına kısa bir süre kala adaylar, sınav giriş belgeleri için heyecanlı bekleyiş içindeydi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) resmi internet sitesinde 30 Mayıs 2019 Perşembe günü itibariyle YKS giriş belgelerinin açıklandığını duyurdu. 

İşte 2019 YKS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı:  http://ais.osym.gov.tr

YKS KAÇ SORU KAÇ DAKİKA?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.

YKS SINAV SORU DAĞILIMI VE KONULARI

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler; Tarih(5 soru),Coğrafya(5 soru),Felsefe(5 soru),Din Kültürü (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; Fizik(7 soru),Kimya(7 soru),Biyoloji(6 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Yorumlar (0)