YKS 2. Tercihler Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

2018 YKS 2. tercih süreci ne zaman başlayacak? ÖSYM üniversite ek yerleştirme tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? ÖSYM, YKS 2. tercihleri ile ilgili herhangi bir açıklama yayınladı mı? Üniversite ek yerleştirme sürecine dair detayları siz okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

SINAVLAR 11.09.2018, 18:07 11.09.2018, 23:44
YKS 2. Tercihler Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci YKS 2. tercih sürecine dair gelişmeleri yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ve üniversite kayıt sürecinin tamamlanmasının ardından gözler ek yerleştirme sürecine çevrildi. 

Bu kapsamda ÖSYM tarafından bir YKS ek yerleştirme sürecine dair açıklama bekleyen adaylar, sürecin ne zaman başlayacağını merak ediyorlar. Peki ÖSYM YKS 2. tercih işlemleri ne zaman başlayacak? İşte son gelişmeler;

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS tercih sürecinde tercih yapmayan veya herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar ek yerleştirme sürecini bekliyorlar. Bu kapsamda YKS tercihleri ile yerleştirmesi yapılan adayların üniversite kayıt işlemlerinin de 7 Eylül tarihinde sona ermesinin ardından ek yerleştirmeleri bekleyen adayların sabırsızlanmasına neden oldu. 

Üniversite kayıt sürecinin tamamlanmasının ardından üniversiteler boş kontenjanları belirleyecekler. Üniversiteler tarafından boş kontenjanların belirlenmesinin ardından bu kontenjanlar ÖSYM'ye bildirilecek. ÖSYM belirlenen bu kontenjanların bildirilmesinin ardından ise ek yerleştirme kılavuzunu yayımlayacak ve tercih süreci başlayacak. İkinci tercih sürecinin üniversitede derslerin çok fazla ilerlemeden tamamlanması gerekiyor. Bu kapsamda ikinci tercih sürecinin kısa bir süre içinde tamamlanması bekleniyor. 

PEKİ İŞLEMLER NASIL YAPILACAK?

YKS 2.tercih işlemleri için henüz ÖSYM'den bir açıklama yapılmadı ancak sürecin en kısa sürede yapılacağı tahmin ediliyor. Ek yerleştirme sürecinin başlamasının ardından ise tercihler yapılacak. Bu tercihlerde ilk yerleştirmede yerleşen adaylar tercihte bulunamayacaklar. Ek yerleştirmede ayrıca önlisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Ek yerleştirme de tercih ücreti ise 15 TL olacak. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)