24 Ekim 2017 Salı 17:22
YÖK İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı Başvuru Kılavuzunu Yayımladı
banner724

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), resmi sitesinde yayımladığı duyuru ile İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavıı başvuru kılavuzunu yayımladı.

İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavı, 20.02.2016 tarih ve 29630 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği uyarınca Diploma Denklik işlemlerinde, Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemi kapsamında yazılı Seviye Tespit Sınavlarına muadil olarak yapılan sınavlardır.

İlmi Hüviyet Tespiti: Denklik işlemleri sürecinde alınan Seviye Tespit Sınavı kararı kapsamında, üniversiteler tarafından oluşturulan komisyonlar marifetiyle yapılan sözlü ve gerektiğinde yazılı ve pratik uygulama aşamalarını da içeren yazılı Seviye Tespit Sınavına muadil olan sınavdır.

Yapılandırılmış Klinik Sınav: Tıp programlarının denklik işlemleri sürecinde alınan Seviye Tespit Sınavı kararı kapsamında, klinik bilgi, beceri ve yetkinliklerin sınanması amacıyla üniversiteler tarafından yapılan, esas olarak simülasyon, modeller ve standart hastalar üzerinden pratik uygulamaları içeren, yazılı Seviye Tespit Sınavına muadil olan sınavdır.

BAŞVURU KOŞULLARI

Sınava, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına denklik başvurusu yapan ve haklarında sınava gireceğine dair Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı bulunan adaylar başvuru yapabilir.

BAŞVURU İŞLEMLERİNİN YAPILMASI

Alanları ve takvimi Tablo-1 ve Tablo-2’de yer alan sınavların kesin tarihleri ve başvuru süreleri üniversiteler tarafından belirleneceğinden ilgili üniversitenin web sayfasından sınav günü, saati ve yerinin takip edilmesi gerekir. 

Kesin sınav tarihi, sınav duyurusu, sonuçların açıklanması, itiraz süreleri vb. hususlar üniversiteler tarafından belirlenir.

Sınav başvurusunda bulunacak adayların başvuru yaparken diplomada yer alan bilgilerini (ad soyadı, üniversite vb..) esas almaları gerekir.

SINAV 2017 KASIM AYINDA YAPILACAK

Kurulumuzca; Diş Hekimliği, Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Ebelik, Hemşirelik, Dil ve Konuşma Terapisi, Beslenme ve Diyetetik, Odyoloji, Çocuk Gelişimi alanlarında İlmi Hüviyet Tespitinin ilk uygulamasının Sağlık Bilimleri Üniversitesince 2017 Kasım ayı içerisinde yapılmasına karar verilmiştir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin web sitesinden İlmi Hüviyet Tespiti sınav takvimi ile ilgili detaylı bilgi edinilebilir.

SINAV İÇİN GEREKEN BELGELER

Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaport aslı, bir adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf, kurşun kalem, silgi, kalemtıraş.

Son Güncelleme: 08.02.2019 19:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.