YÖK Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Duyurusu Yayınladı

Yükseöğretim Kurulu (YÖK) resmi sitesinde, Türkçe Yeterlilik Sınavı'na ilişkin bir duyuru yayınladı. Türkçe Yeterlilik Sınav duyurusunun detayları haberimizde...

SINAVLAR 14.12.2016, 15:38 01.02.2019, 21:25
YÖK Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Duyurusu Yayınladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yunus Emre Vakfı tarafından yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) hakkında bir duyuru yayınladı. YÖK'ün duyurusuna göre bir sonraki Türkçe Yeterlilik Sınavı 14 Ocak 2017'de yapılacak.

YÖK'ün konuya ilişkin duyurusu şöyle:
"5653 Sayılı Yunus Emre Vakfı Kanunu'nun 3. Maddesi uyarınca Türkiye dışında yapılacak Türk diline dair eğitim, sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin Yunus Emre Vakfı tarafından gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.


Vakıf, söz konusu Kanun'dan hareketle Yunus Emre Enstitüsü'nü kurarak yurt dışında kültür merkezleri açmış ve Enstitüye bağlı bu kültür merkezleri aracılığıyla uluslararası ölçekte Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) yapmaya karar vermiştir. Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metnine uygun olarak Enstitü tarafından geliştirilen TYS her yıl Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu ülkelerde ve Türkiye'de düzenlenmektedir.

Bir sonraki sınav uygulama tarihi 14 Ocak 2017 olup TYS ile ilgili tanıtım metni ekte yer almaktadır."
 

Yorumlar (0)