banner731

YÖKDİL Sınavına Yapılan Başvuru Sayısı Belli Oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç YÖKDİL sınavı hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamalarında 2018 yılı birinci dönem YÖKDİLS sınavı için başvuruların 16 Şubat 2018 tarihinde sona erdiğini ifade ederek toplam başvurunun da 103 bin 629 olduğunu ifade etti.

SINAVLAR 18.02.2018, 13:59
YÖKDİL Sınavına Yapılan Başvuru Sayısı Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamalarında YÖKDİL sınavı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamalarının devamında 2018 yılı birinci dönem YÖKDİL sınavı başvurularının 16 Şubat 2018 tarihinde sona erdiğini ifade etti. 

103 BİN BAŞVURU YAPILDI

Bunun yanı sıra Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamalarında sınava kaç kişinin başvuru yaptığını ifade ederek yapılan başvuru sayısının 103 bin 629 olduğunu ifade etti.

BAŞVURULAR ALINDI

Konu ile ilgili olarak YÖK tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada YÖKDİL'in onlarca yıldır dile getirilen "alana özgü" ilk dil sınavı olduğu ve ilk kez geçen yıl mart ayında gerçekleştirildiği ifade edilerek ilk YÖKDİL sınavının sadece İngilizce olarak yapıldığını ancak Temmuz ve Kasım aylarındaki sınavlarda İngilizce'nin yanına Almanca, Arapça ve Fransızca'nın da eklendiği bildirildi. YÖK tarafından yapılan açıklamanın devamında sınavın 2018 yılı birinci dönemine ilişkin başvuruların 7 Şubat 2018 ile 16 Şubat 2018 tarihleri arasında alındığı ifade edildi.

100'ÜN ALTINDAKİ BAŞVURULAR İÇİN YENİDEN SINAV YAPILACAK

Söz konusu açıklamada YÖKDİL Sınavının, mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıdığı belirtildi. Bunun yanı sıra yılın ilk yarasında uygulanan sınavda, sınava başvuran aday sayısı 100'ün üzerinde olan alanlar için ise aynı yıl ikinci defa sınav yapılacağı bildirildi. Söz konusu açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Dolayısıyla bu yıl içerisinde ikinci kez uygulanacak YÖKDİL Sınavı İngilizcede üç alanda (Fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık), Almanca, Arapça ve Fransızcada ise sadece sosyal bilimler alanında yapılacak. Bununla birlikte her yılın ilk yarısında bu dört dilde üç alanın üçünde de YÖKDİL Sınavı yapılmaya devam edilmesi planlanıyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)